MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W WIŚLE

Im więcej nowości wydawniczych, tym lepiej

Wzorem minionych lat podczas odbywającego się w Wiśle Tygodnia Kultury Beskidzkiej miała miejsce organizowana przez czytelników miejscowej biblioteki akcja „Promocja książki używanej”. Namiot promocyjny jak zawsze stał na rynku, którym jest pl. Hoffa i cieszył się sporym zainteresowaniem.

Przez dziewięć dni wolontariusze zachęcali do kupna książek, które bibliotece zostały przekazane przez niezawodnych czytelników. Wśród oferowanych do sprzedaży tytułów największą popularnością cieszyły się książki sensacyjne, obyczajowe i kryminały. Wiele osób zainteresowanych było wydawnictwami dla dzieci, których w ofercie nie było jednak zbyt dużo. Efektem przeprowadzonej akcji jest pozyskana kwota 1755 złotych, która została przeznaczona na zakup nowości wydawniczych. Łącznie księgozbiór wzbogacił się o 75 pozycji (30 dla dzieci i 45 dla dorosłych).

Dalsze środki na nowe książki wiślańska biblioteka uzyskała z nowego programu dotacyjnego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego realizowanego przez Bibliotekę Narodową pod nazwą „Zakup nowości wydawniczych do bibliotek Priorytet 2 Zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych zgodnie z potrzebami partnerskich bibliotek szkolnych (szkół stopnia podstawowego i gimnazjów)”. Placówka zaangażowała do współpracy pięciu partnerów, podpisała stosowne porozumienia z dyrektorami szkół i złożyła wniosek wraz z przygotowaną we współpracy z bibliotekarzami szkolnymi listą proponowanych do zakupu nowości. W efekcie pozyskano 12 tysięcy złotych i zakupiono łącznie 663 pozycje, które trafiły do szkół w formie depozytu na cały rok szkolny.

Oprócz zakupu nowości biblioteka zaplanowała cały szereg działań promujących czytelnictwo wśród dzieci i młodzieży. W okresie od września do grudnia 2014 roku we współpracy ze szkołami biblioteka zorganizuje dwa konkursy: czytelniczy i literacko-plastyczny, lekcje biblioteczne i spotkania z autorami książek. Przygotowane zostaną również materiały promujące zakupioną, nową literaturę dla dzieci i młodzieży wśród młodych odbiorców i ich rodziców. Dzięki tym działaniom nawiązana zostanie także bardziej ścisła współpraca z nauczycielami bibliotekarzami wszystkich wiślańskich placówek oświatowych.

W najbliższym czasie we wszystkich szkołach odbędą się lekcje biblioteczne oraz spotkania autorskie: 9 października z Kazimierzem Szymeczko, 24 października z Agnieszką Frączek i 13 listopada Renatą Piątkowską. Poprzez takie działania biblioteka zamierza promować zakupione nowości wydawnicze.

Nowy program jest elementem polityki bibliotecznej MKiDN realizowanym w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa na lata 2014-2020. Pozyskanie z niego dotacji cieszy tym bardziej, że biblioteka w Wiśle będzie mogła wzbogacić swoje zbiory, ale także wesprzeć biblioteki szkolne na terenie miasta.

 

Oprac. MBP w Wiśle