[Zapowiedź] MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W SIEMIANOWICACH ŚLĄSKICH

Oczywiście plakatBiblioteka. Oczywiście!

W dniach 8-15 maja br., już  po raz czternasty, w całym kraju obchodzony będzie Tydzień Bibliotek –  cykl imprez mających na celu popularyzowanie działalności bibliotek. To doskonały czas, aby zaprezentować naszym Czytelnikom i mieszkańcom miasta nowe inicjatywy podejmowane przez Bibliotekę –zarówno z zakresu klasycznej pracy bibliotekarskiej, jak i z szerokiego wachlarza wydarzeń kulturalnych. Tegoroczne obchody będą odbywały się pod hasłem „Biblioteka. Oczywiście!”,  które świetnie oddaje charakter i funkcje dzisiejszych książnic, jako miejsc zaspokajających wiele potrzeb. Współczesna biblioteka pełni bowiem nie tylko tradycyjnie przypisywane jej funkcje (gromadzenia, opracowania i udostępniania zbiorów), ale coraz częściej staje się miejscem prezentacji twórczości artystycznej, edukacji, rozwijania zainteresowań. Dzięki temu jest miejscem przyjaznym dla różnych grup osób, od tych najmłodszych po emerytów, czy osoby niepełnosprawne.

Harmonogram oczywiście

Na ten wyjątkowy czas  nasza siemianowicka książnica  przygotowała kilka miłych niespodzianek.

Nasi Czytelnicy, przyzwyczajeni do tego,  iż biblioteka to miejsce sprzyjające wyobraźni i kreatywności, z pewnością ucieszą się z kolejnych warsztatów rękodzieła (9 maja, godz. 17:00-19:00). „Naszyjnik-zamotka” to temat z kategorii biżuteryjnego upcyklingu, czyli przetwarzania materiałów, w wyniku którego powstaje przedmiot o wartości wyższej, niż pierwotny surowiec. Zachęcamy do zapisywania się na warsztaty już teraz, bowiem liczba miejsc jest ograniczona.

Dla wielbicieli słowa pisanego i mowy wiązanej  zaplanowaliśmy spotkanie autorskie (10 maja, godz. 18:00) z lokalnym poetą, Jarosławem Englerem. Niedawno wydał on swój najnowszy tomik poezji pt. „Przeobrażenie”.  Porozmawiamy z Panem Jarosławem nie tylko o jego twórczości, inspiracjach i spojrzeniu na świat, ale także o tzw. warsztacie pisarskim i jego doskonaleniu, co może być interesujące dla wszystkich piszących skrycie „do szuflady”. Poecie towarzyszyć będą przyjaciele-muzycy, wzbogacający spotkanie o niezwykłą ścieżkę dźwiękową.

 „Odjazdowy Bibliotekarz” (11 maja, godz. 12:00-17:00 to impreza, która spodoba się miłośnikom rowerów (i książek, oczywiście!) oraz wszystkim tym, którzy lubią łączyć ruch na świeżym powietrzu z poznawaniem okolicy. Dzięki przejazdowi między wybranymi punktami, poznamy także układ ścieżek rowerowych w naszym mieście oraz lokalizacje różnych obiektów kultury. Do zabawy będzie można dołączyć nie tylko rowerowo, ale także na rolkach, hulajnodze czy deskorolce. Nie ma limitu wieku, serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych: rodziny z dziećmi, dziadków z wnukami, klasy szkolne, grupy przyjaciół oraz pojedyncze osoby.

Na zakończenie Tygodnia Bibliotek (12 maja, godz. 18:00) przygotowaliśmy małą niespodziankę – spotkanie z Jarosławem Kretem, fotoreporterem, podróżnikiem, dziennikarzem i prezenterem pogody. Spotkanie odbędzie się w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki, jaki działa w naszej Bibliotece od 10 lat. Podczas spotkania będzie można nie tylko porozmawiać z naszym gościem, ale także zdobyć jego autograf.   Wstęp na wszystkie nasz imprezy jest bezpłatny.

Mamy nadzieję, że wśród tylu atrakcji każdy znajdzie coś dla siebie – a Biblioteka czeka… Oczywiście!

Patrycja Skorek-Bilczyńska, Agnieszka Formicka

MBP