Literackie gry planszowe
Jednym z elementów projektu „Rozgrywki z lekturą” było utworzenie listy Literackich gier planszowych. W wyniku analizy własnych, niemałych zasobów gier, stron internetowych wydawnictw, dystrybutorów i portali (np. Świat Gier Planszowych), powstał wykaz 52 tytułów gier planszowych opartych na dziełach literackich lub swobodnie do literatury nawiązujących.
Tytuły są ułożone w porządku alfabetycznym tytułowym. Zapewne nie jest to lista wyczerpująca temat, na pewno jednak może być bardzo pomocna przy poszukiwaniu właśnie takich tytułów.
Tworząc listę, mieliśmy nadzieję, że zostanie ona wykorzystana nie tylko przez tych, którzy po lekturze książki wciąż odczuwają niedosyt, ale również dla tych, którzy chcą wykorzystać grę jako pomoc dydaktyczną czy jako element uatrakcyjnienia zajęć.
Bibliotekarze i nauczyciele często szukają nowych metod pracy. Gry są atrakcyjne dla młodych odbiorców, ich wykorzystanie może być więc bardzo efektywne. Opisy poszczególnych literackich gier zawierają informację, dla ilu graczy i w jakim wieku gra jest przeznaczona oraz krótki opis fabuły (najczęściej pochodzi on od wydawcy). Wykaz zawiera też informację o możliwości sprawdzenia dostępności danego tytułu w katalogu OPAC (opac.biblioteka.gliwice.pl; można w nim również obejrzeć wszystkie dostępne egzemplarze gier, zaznaczając opcję „Typ dokumenty inny niż książka” oraz wpisując słowo „gra”).
Wśród wymienionych w liście tytułów możemy wyodrębnić trzy grupy gier: te inspirowane literaturą fantasy (np. Hobbit, Achaja), oparte na lekturach szkolnych (np. W pustyni i w puszczy i Mały Książę) oraz gry dla najmłodszych z kanonu literatury dziecięcej (np. Bajkogra: Trzy małe świnki czy Detektyw Pozytywka na tropie).
Zachęcamy do obejrzenia listy gier i kreatywnego jej wykorzystywania podczas różnego rodzaju aktywności w bibliotece, szkole i domu. Literacką listę gier planszowych można znaleźć na stronie internetowej MBP w Gliwicach (www.biblioteka.gliwice.pl) w zakładce Projekty – Rozgrywki z lekturą – Literackie gry planszowe
lub pod linkiem:
A więc do dzieła: czytajmy i grajmy!
Nadesłała: Miejska Biblioteka Publiczna w Gliwicach