Wykład Jerzego Ciurloka
Zainaugurowaliśmy kolejny rok wykładów otwartych w pszczyńskim ratuszu. Pierwszym wykładowcą był znany wszystkim felietonista, prezenter radiowy, satyryk i humorysta – Jerzy Ciurlok.
Tym razem nie dowcipy, ale śląscy nobliści byli tematem wykładu. Przybliżył on słuchaczom ciekawe epizody z życia dramaturga Gerharta Hauptmanna oraz Paula Ehrlicha – twórcy podstaw chemioterapii.
Opowiedział również o trzech wybitnych naukowcach, którzy ze względu na swoje żydowskie pochodzenie musieli opuścić teren ówczesnych Niemiec i kontynuować swoje badania na zachodzie.
Otto Stern, urodzony w Żorach fizyk otrzymał nagrodę Nobla w 1943 roku W uznaniu jego wkładu w rozwój metody wiązki molekularnej i jego odkrycia momentu magnetycznego protonu.
Fritz Haber aktywnie działał w odbudowie niemieckiego przemysłu wojennego po I wojnie światowej, szukał środków, którymi łatwo byłoby zabijać pchły, wszy i tym samym przyczynił się do stworzenia cyklonu B.
Trzeci z naukowców to Max Born, który otrzymał nagrodę Nobla za fundamentalne badania w dziedzinie mechaniki kwantowej. Na koniec zarysował sylwetkę Johannesa Georga Bednorza, urodzonego w 1950 r., niemieckiego mineraloga i fizyka, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki w roku 1987 za odkrycie nadprzewodnictwa wysokotemperaturowego w tlenkach metali.
Nadesłała: Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Pszczynie