[Relacja] MIEJSKO-GMINNA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W SIEWIERZU. FILIA W BRUDZOWICACH

CYKL LEKCJI O ZWIERZĘTACH W FILII BIBLIOTECZNEJ W BRUDZOWICACH

SPOTKANIEPaździernik jest miesiącem dobroci dla zwierząt. Jest to nie tylko okazja do docenienia naszych pupili, tych małych i tych dużych. To również dobry czas do zastanowienia się nad tym, jaki mamy stosunek do zwierząt, a także jak możemy pomóc  najbardziej potrzebującym. W filii bibliotecznej w Brudzowicach  w klasie „0” miały miejsce lekcje nawiązujące do opieki nad zwierzętami. Pierwsza z nich opierała się na opowiadaniu Anieli Cholewińskiej – Szkolik „Spotkanie w lesie” z książki „Misia i jej mali pacjenci”. Uczniowie poznali przygody chorej sowy, a następnie wzięli udział  w pogadance na temat opieki nad zwierzętami domowymi oraz tymi żyjącymi w lesie. Miała miejsce również zabawa „Jaka to melodia?”, podczas której uczniowie odgadywali tytuły piosenek o zwierzętach oraz kalambury. Ciekawym zadaniem było stworzenie sowy z wyciętych kółeczek.

„Dzień Jeża” pozwolił na przybliżenie uczniom wiedzy na temat życia i zwyczajów tych kolczastych zwierząt. Na podstawie zgromadzonej literatury dzieci dowiedziały się co lubią jeść jeże,  dlaczego nie gromadzą zapasów na zimę, co należy zrobić w przypadku spotkania chorego czy rannego jeża. Uczniowie wykonali jeża z papieru kolorowego, a następnie wzięli udział w zabawie „Prawda czy fałsz” sprawdzającej wiedzę zdobytą podczas lekcji.

17 listopada obchodzony jest na całym świecie Dzień Czarnego Kota. To chyba nie przypadek, że świętuje właśnie czarny kot, że tylko to jedno umaszczenie doczekało się swojego święta. Święto zostało ustanowione w 2007 roku przez włoskie Stowarzyszenie Obrony Zwierząt i Środowiska oraz Ruch Obrony Czarnych Kotów. Ustanowiono je w dzień bardzo szczególny – wbrew wszelkim przesądom w piątek 17 listopada o godzinie 17. Liczba 17 jest bowiem  we Włoszech uważana za najbardziej pechową. Opowiadanie Melanii Kapelusz „Pech” z książki „Koty, czyli historie  z pewnego podwórka” przybliżyło dzieciom postać czarnego kota, który nie zawsze wróży nieszczęście. Podczas lekcji mówiliśmy o różnych przesądach panujących w społeczeństwie m.in. o kominiarzu, rozbitym lustrze, czterolistnej koniczynie czy piątku 13 – ego. Dzieci uświadomiły sobie, że  wiara w pechowość czarnych kotów to nic innego jak chęć obarczenia kogoś winą za nieudany dzień. Uczestnicy wykonali czarnego kota z papierowych rolek  oraz kocią maskę.

Wszystkie dzieci aktywnie uczestniczyły w przygotowanych lekcjach. Uczniowie wykazali się ogromną empatią i wiedzą w zakresie opieki nad zwierzętami.

Nadesłała: Paulina Peterek, Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Siewierzu, Filia biblioteczna w Brudzowicach