[Relacja] MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W ZABRZU

Kryminalne zagadki Śląska
spotkanieCzłowieka od zawsze intrygowała zbrodnia. Wychodząc z tego założenia Miejska Biblioteka Publiczna w Zabrzu przygotowała cykl wydarzeń, które odnoszą się do jednego z najbardziej popularnych obecnie gatunków literackich – kryminału. Warto nadmienić, że jest to pierwszy festiwal poświęcony temu gatunkowi w naszym regionie. Otwarcie projektu nastąpiło 320 metrów pod ziemią w kopalni Guido – gdzie licznie przybyli goście wzięli udział w spotkaniu autorskim z dwoma śląskimi pisarzami Marcinem Melonem i Wojciechem Bauerem.

Na projekt Kryminalne zagadki Śląska – złożyły się wydarzenia, które miały zarówno tradycyjną formę promocji czytelnictwa – czyli spotkania autorskie do Zabrza przyjechali m.in. Wojciech Chmielarz, Małgorzata i Michał Kuźmińscy, Marta Matyszczak, Marta Obuch czy Mariusz Czubaj.
spotkanie
Nietypowym wydarzeniem był także cykl spotkań z osobami zajmującymi się zbrodnią gościliśmy dziennikarzy: Tomasza Sekielskiego i Przemysława Semczuka oraz Janusza Leona Wiśniewskiego, który jest znany bardziej jako pisarz powieści obyczajowych – choć w swoim dorobku ma książkę „I odpuść nam nasze…” traktującą o zabójstwie znakomitego muzyka jazzowego Andrzeja Zauchy.
spotkaniespotkanie
W projekcie Biblioteka nie zapomniała o najmłodszych dla nich przygotowaliśmy grę terenową „Tajemnica Parku 12C” oraz cykl warsztatów detektywa, które tematycznie były związane z serią książek Martina Widmarka „Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai” nie mogło zabraknąć też spotkań autorskich -najmłodsi mieszkańcy Zabrza mogli się spotkać z Renatą Piątkowską i Mikołajem Marcelą.
Dla młodzieży przygotowaliśmy warsztaty „Widziałeś serial – książka jest lepsza” podczas których prowadzący dr Mikołaj Marcela opowiadał jak skonstruowana jest powieść kryminalna i jakie elementy zawiera, oraz w jaki sposób korzystają z nich twórcy filmowych obrazów. Na koniec prowadzący dokonał subiektywnego przeglądu najbardziej popularnych seriali kryminalnych inspirowanych twórczością literacką.
Zwieńczeniem projektu było seminarium Kryminał na Śląsku – Śląsk w kryminale podczas którego referaty wygłosili: Adam Regiewicz, który mówił Dlaczego literatura kocha kryminał, następnie Mariusz Czubaj powiedział o roli kryminału jako nośnika wiedzy lokalnej, na koniec Marta Matyszczak zabrała nas w Kryminalną podróż po Śląsku prezentując miejsca naszego regionu przedstawione w powieściach kryminalnych.
spotkaniespotkanie
MKIDNProjekt cieszył się ogromnym zainteresowaniem, łącznie przeprowadzono 28 wydarzeń, w których udział wzięło 1148 osób, projekt był dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.