[Relacja] KSIĄŻNICA BESKIDZKA W BIELSKU-BIAŁEJ

Narodowe Czytanie w Książnicy Beskidzkiej

spotkanieW sobotę 7 września w wielu miastach w Polsce odbyło się Narodowe Czytanie. Akcja zapoczątkowana przez prezydenta Bronisława Komorowskiego w 2012 roku, z każdym rokiem cieszy się coraz większym zainteresowaniem, a do kolejnych edycji przyłączają się następne miasta. Narodowe Czytanie to akcja, która ma nie tylko zachęcić Polaków do częstszego sięgania po książki, ale także przypomnieć klasykę literatury polskiej. Podczas tegorocznej edycji czytane były nowele Elizy Orzeszkowej, Marii Konopnickiej, Bolesława Prusa, Bruno Schulza, W.S. Reymonta, Stefana Żeromskiego i Henryka Rzewuskiego.

W Bielsku-Białej Narodowe Czytanie organizowane wspólnie przez Książnicę Beskidzką i Wydział Kultury i Sztuki Urzędu Miasta przyciągnęło na Rynek starego miasta nie tylko miłośników twórczości literackiej wymienionych pisarzy, ale także i tych, dla których książki są ważne. Wśród zaproszonych gości znaleźli się przedstawiciele władz miasta: prezydent miasta Jarosław Klimaszewski, a także wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Agnieszka Gorgoń-Komor i Przemysław Drabek oraz radni Rady Miejskiej, naczelnik wydziału Kultury i Sztuki Jerzy Pieszka i  dyrektorzy bielskich instytucji kultury.

spotkanie

Wszyscy, którzy dotarli na bielski Rynek, mogli posłuchać trzech wybranych nowel: Dobrej pani Elizy Orzeszkowej, Mój ojciec wstępuje do  strażaków Bruno Schulza i Rozdziobią nas kruki, wrony Stefana Żeromskiego odczytanych przez znanych i cenionych aktorów Teatru Polskiego: Annę Guzik-Tylkę, Tomasza Lorka, Sławomira Miskę i Teatru Lalek Banialuka: Lucynę Sypniewską.

spotkaniespotkanie

Z okazji Narodowego Czytania można było także odwiedzić Dział Zbiorów Specjalnych Książnicy Beskidzkiej przy ul. Podcienie 9, gdzie przygotowana została okolicznościowa wystawa. Każdy mógł również otrzymać okolicznościową pieczątkę.

Równocześnie Narodowe Czytanie odbywało się w węgierskim Szolnok, gdzie Książnicę Beskidzką reprezentował dyrektor bielskiej biblioteki, Bogdan Kocurek. Odczytano nowelę Henryka Sienkiewicza pt. : Sachem. Lektura czytana była w języku polskim, węgierskim i angielskim.

Współorganizatorami wydarzenia na Węgrzech byli: Samorząd Narodowości Polskiej w Szolnoku, Klub Polsko-Węgierski, Książnica Beskidzka oraz Biblioteka Verseghyego w Szolnoku.

Nadesłała: Książnica Beskidzka w Bielsku-Białej