[Relacja] MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W GLIWICACH

Haczyk – gliwickie spotkania literackie”

Na początku października Miejska Biblioteka Publiczna w Gliwicach rozpoczęła kolejną – trzecią już – edycję projektu „Haczyk – gliwickie spotkania literackie”. Tegoroczna odsłona festiwalu poświęcona była literaturze fantasy i science fiction. W ramach podsumowania projektu, zakończonego 26 listopada, przedstawiamy relację z działań odbywających się w jego ramach.

Władcy światów” – mobilna gra miejska

Rozgrywką mobilnej gry miejskiej, zainaugurowaliśmy niespełna dwumiesięczny cykl wydarzeń w ramach „Haczyka”.

3 października 27 graczy, którzy stawili się na starcie gry, wcieliło się w postać pierwszego oficera statku i – dzięki nowoczesnej technologii – odbyli fascynującą podróż przez światy przedstawione w najbardziej znanych tekstach kultury z gatunku fantasy i science fiction. Na trasie rozgrywki gracze zmierzyć musieli się z różnymi zadaniami, zarówno sprawdzającymi ich wiedzę ogólną, jak i wymagającą kreatywności oraz twórczego podejścia do przedstawionej treści. Drużyny – laureaci gry otrzymali nagrody rzeczowe – gry planszowe, książki oraz gadżety przygotowane na tę edycję festiwalu – długopisy i notesy z logo projektu.

Spotkanie autorskie z Wojciechem Orlińskim

W czwartek, 8 października, w progach Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gliwicach gościliśmy Wojciecha Orlińskiego – dziennikarza, publicystę, pisarza, znawcę twórczości Stanisława Lema.

Podczas dwugodzinnej rozmowy z pisarzem, moderująca rozmowę Anna Hrycyszyn, pytała o szereg kwestii związanych nie tylko z życiem i twórczym dorobkiem jednego z najwybitniejszych polskich przedstawicieli gatunku science fiction, ale również o opowiadania, które Wojciech Orliński publikował na łamach „Nowej Fantastyki” czy nieznaną szerszej publiczności powieść „Polska nie istnieje”, przedstawiającej alternatywną wizję historii Europy.

Warsztaty komiksowe

15 października uczniowie klasy I IV Liceum Ogólnokształcącego w Gliwicach wzięli udział w warsztatach komiksowych, które poprowadził Szymon Teluk, artysta, rysownik specjalizujący się w komiksie, ilustracji i karykaturze.

Warsztat podzielony został na dwie części – teoretyczną i praktyczną. W pierwszej z nich prowadzący opowiedział o podstawach tworzenia rysunków oraz podzielił się młodzieżą wiedzą związaną z wykorzystaniem figur geometrycznych i brył przy tworzeniu własnych prac. W części praktycznej na młodzież czekało zadanie polegające na konstrukcji planu, scenorysu i – finalnie – gotowej planszy komiksu.

Spotkanie autorskie z Jakubem Ćwiekiem

W piątek, 16 października, odbyło się spotkanie autorskie z Jakubem Ćwiekiem – pisarzem, scenarzystą, stand-uperem, dziesięciokrotnie nominowanym do nagrody im. Janusza A. Zajdla i laureatem tejże, autorem cykli fantasy oraz kryminałów.

Uczestnicy spotkania wysłuchali rozmowy skupiającej się nie tylko wokół fantastyki, ale również pozostałych aktywności, które autor podejmuje w swoim życiu zawodowym. Nie obyło się również bez wspomnień związanych z początkami kariery, która w przypadku Jakuba Ćwieka wiązała się z działalnością w Śląskim Klubie Fantastyki. Spotkanie prowadziła Agnieszka Włoka.

Spotkanie autorskie z Robertem M. Wegnerem

19 października zaprosiliśmy czytelników na spotkanie z Robertem M. Wegnerem, autorem “Opowieści z meekhańskiego pogranicza”, sześciokrotnym laureatem Nagrody im. Janusza A. Zajdla.

Podczas spotkania prowadząca rozmowę Agnieszka Strzemińska, pytała pisaza o kulisy powstawania jednej z najpopularniejszych serii fantasy ostatnich lat. Nasz gość opowiadał nie tylko o swoim warsztacie, ale również o gatunku fantasy jako takim. Aktywny udział w spotkaniu brała również zgromadzona publiczność, która chętnie korzystała z możliwości zadawania pytań.

Spotkanie autorskie z Michałem Gołkowskim

29 października, po raz pierwszy w progach Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gliwicach, odbyło się spotkanie z Michałem Gołkowskim – pisarzem, tłumaczem, poliglotą, który zadebiutował w 2013 r. powieścią „Ołowiany Świt”. Od tamtej pory ukazało się jeszcze piętnaście jego książek oraz szereg opowiadań. Powieści te stały się główną osią rozmowy prowadzonej przez Agnieszkę Włokę. Oczywiście nie brakło pytań o pasje, zainteresowania, pomysły i inspiracje literackie.

Panel dyskusyjny „Fantastyka – ucieczka czy komentarz?”

Piątkowy wieczór, 6 listopada, upłynął gościom Biblioteki Centralnej na dyskusji o definicjach oraz roli literatury fantastycznej i science fiction. Do udziału w niej zaprosiliśmy Piotra W. Cholewę – tłumacza fantastycznej literatury angielskiej, Michała Cholewę – autora opowiadań i powieści specjalizującego się w militarnej fantastyce naukowej oraz Piotra Kopijera – autora serii fantasy „Kroniki Dwuświata”. Spotkanie poprowadziła Anna Hrycyszyn – członkini grupy pisarek fantasy „Harda Horda”.

Dyskusja rozpoczęła się od próby zdefiniowania pojęcia „fantastyka” i granic literatury fantastycznej. Usłyszeliśmy krótką historię gatunku, począwszy od lat 50. i 60. XX w., a także nazwiska najwybitniejszych i najbardziej popularnych twórców. Wielowątkowa rozmowa doprowadziła panelistów do odpowiedzi na tytułowe pytanie, że fantastyka to zarówno komentarz rzeczywistości, jak i ucieczka od niej, co przecież jest cechą każdego gatunku literackiego oraz sztuki w jej najszerszym rozumieniu.

Spotkanie autorskie online z Marcinem Szczygielskim

13 listopada na kanałach społecznościowych Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gliwicach odbyło się spotkanie z Marcinem Szczygielskim, pisarzem, autorem książek dla dorosłych, sztuk teatralnych oraz wielokrotnie nagradzanych powieści dla dzieci i młodzieży.

Spotkanie z autorem skierowane było do młodych czytelników, którym pisarz przybliżył swoją twórczość, kładąc szczególny nacisk na powieści wykorzystujące motywy fantastyczne. Jak sam powiedział, wątki magiczne i fantastyczne są obecne w życiu młodych ludzi, więc nie sposób nie odwoływać się do nich, tworząc opowieści skierowane do dzieci i młodzieży. Słuchacze mieli okazję do poznania fragmentów wybranych przez autora powieści, w tym przedpremierowo książki “Oczy Michaliny”.

Fantastyczna biblioteka” – minikonwent fantasy online

Wirtualnie odbył się również zaplanowany na 21 listopada minikonwent fantasy „Fantastyczna biblioteka”.

W bogatym programie wydarzenia każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Wraz z Grupą Rekonstrukcji Historycznej „Utgard” zaprosiliśmy na warsztaty tkackie i pokaz sztuk walki z epoki średniowiecza. Geolog Paweł Woźniak wygłosił prelekcję pt. „Geologia i fantastyka: ściśle jawne inspiracje!”, Ryszard Derdziński, tolkienista, wprowadził słuchaczy w świat germańskich run, a Paweł Kopijer, oprowadził ich po świecie opisanym w „Kronikach Dwuświata”. Stowarzyszenie Gier Planszowych „Gambit” poleciło kilka fantastycznych tytułów gier na długie, jesienne wieczory. Najmłodszym czytelnikom zaproponowaliśmy również warsztat upcyklingowy „Roboty zero waste”.

Konkurs plastyczny „Fantastyczne portrety”

Projektowi „Haczyk – gliwickie spotkania literackie” towarzyszył konkurs plastyczny dla uczniów szkół podstawowych. Jego uczestnicy tworzyli portrety bohaterów najpopularniejszych książek fantasy dla dzieci i młodzieży. Na konkurs wpłynęło 140 prac z całej Polski, które oceniono w dwóch kategoriach: klasy I-IV oraz klasy V-VIII.

Jury kierując się wymogami formalnymi oraz doceniając pomysłowość, samodzielność, estetykę wykonania i uwzględnienie tematu konkursu wybrało po trzy nagrody główne oraz sześć wyróżnień w każdej z kategorii. Wystawę pokonkursową obejrzeć można online, na kanale YouTube gliwickiej biblioteki.

Warsztaty projektowania gier komputerowych online

Podczas spotkania online, wieńczącego projekt, Daniel Gizicki, autor scenariuszy do komiksów oraz fabuł i designu do gier komputerowych opowiadał o procesie powstawania gier komputerowych, zdradzając kulisy zawodu game designera.

Spotkania z Wojciechem Orlińskim, Jakubem Ćwiekiem oraz panel dyskusyjny tłumaczone były na język migowy, a wszystkie wydarzenia relacjonowano na żywo na facebookowym profilu Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gliwicach (www.facebook.com/MBPGliwice), na którym dostępne są również ich zapisy.

Projekt „Haczyk – gliwickie spotkania literackie” dofinansowany był ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.