[Relacja] MIEJSKO-POWIATOWA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W PSZCZYNIE

W 2020 roku Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Pszczynie wzięła udział w programie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pt.” Partnerstwo dla książki 2020″. W ramach programu Biblioteka otrzymała dofinansowanie na realizację zadania „Książka wehikułem czasu”.

– Codzienne działania biblioteczne przekonały nas, że istnieje potrzeba nauki historii, przedstawionej w atrakcyjny sposób, dostosowany do potrzeb współczesnych odbiorców- mówią bibliotekarze.

Przygotowano szereg propozycji, reagując na dynamicznie zmieniająca się sytuację epidemiczną. Partnerem projektu stał się Zespół Szkół nr 1 w Pszczynie. Na spotkania realizowanie on-line zaprosiliśmy młodszych i starszych uczniów.

23 października odbyło się spotkanie autorskie z pisarzem Pawłem Wakułą. Wzięli w nim udział uczniowie klasy IV i VI. Paweł Wakuła, absolwent malarstwa, pedagogiki artystycznej pisarz. Jest również twórcą książek, które w humorystyczny sposób przybliżają dzieciom historię.

 Na spotkaniu autor przedstawił dzieciom swoją książkę „Jagiełło pod prysznicem”, zabierając nas w podróż w odległe czasy panowania polskich królów. Uczniowie poznawali zabawne ciekawostki z życia Mieszka I, czy Kazimierza Wielkiego. Swoje opowieści pisarz ilustrował rysując na żywo sugestywne ilustracje.

27 października uczniowie spotkali się on-line z Anną Jaklewicz, archeologiem i antropologiem, podróżniczką i autorką książek „Indonezja. Po drugiej stronie raju” oraz „Niebo w kolorze indygo. Chiny z dala od wielkiego miasta”.

Gość snuł fascynującą opowieść o pracy archeologa. Była to okazja do przyjrzenia się z bliska temu, jak wyglądają wykopaliska oraz jak się do nich przygotować. Pani archeolog przekonywała, że w jej zawodzie konieczne jest czytanie książek, bo to szeroka wiedza historyczna pomaga rozwikłać zagadki.

17 grudnia uczniowie dwóch klas VII Zespołu Szkół nr 1 w Pszczynie spotkali się on-line z Grażyną Bąkiewicz, autorką wielu książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Poznawali interesujące publikacje dla młodzieży oraz ciekawostki historyczne. Pisarka przybliżyła klimat średniowiecza i zachęcała do samodzielnych dociekań historycznych.

Głównym celem projektu  było zachęcenie młodych ludzi poznawania dawnych dziejów i pokazanie, że nauka historii może być świetną zabawą. I to właśnie się udało. Dzięki gościom pełnym pasji, młodzi ludzie mieli okazję złapać historycznego bakcyla.

– Zapraszamy do odwiedzenia biblioteki i zapoznania się z ofertą książek historycznych dla dorosłych oraz dla dzieci. Nasi dorośli czytelnicy chętnie sięgają do lektury takich książek. Teraz mamy nadzieję, że również młodzi ludzie zapragną zgłębiać dawne dzieje- zachęcają bibliotekarze.

MKIDN

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

Nadesłała: Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Pszczynie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *