[Relacja] KSIĄŻNICA BESKIDZKA W BIELSKU-BIAŁEJ

Nocą w bibliotece słowo się niesie – czarownica mieszka w lesie…

W sobotę 19 czerwca w Książnicy Beskidzkiej odbyła się pierwsza, po długiej przerwie, impreza. Była to, znana czytelnikom z lat poprzednich Noc w bibliotece. Tym razem motywem przewodnim stały się czarownice i starosłowiańskie obrzędy.

Bibliotekarze zaproponowali czytelnikom zupełnie nową hybrydową formę uczestnictwa w wybranych zajęciach. W Książnicy Beskidzkiej odbywały się warsztaty dla dorosłych. Katarzyna Enerlich, która tym razem nie wystąpiła w roli pisarki, uczyła rozpoznawania ziół i przetwarzania ich w „czarodziejski” sposób w naturalne kosmetyki.

Na łące za biblioteką Małgorzata Mildner dzieliła się swoją wiedzą na temat ziół jadalnych i ich wykorzystania jako dodatku do potraw czy napojów. W nawiązaniu do starosłowiańskiej tradycji i zbliżającej się Nocy św. Jana odbyły się warsztaty plecenia wianków, które poprowadziła Aneta Adamczyk z pracowni florystycznej HoHaHe.

Dzieci mogły wziąć udział w warsztatach lepienia klasycznego domku z piernika czy tworzeniu pachnących mieszanek ziołowych. Wspólnie z  rodzicami , wykonały również maski czarownic. O odrobinę „magii” i dużo dobrej zabawy zadbała ModraSova. Dodatkową atrakcją były konkursy z nagrodami, a także, przygotowana przez pracowników Książnicy Beskidzkiej gra mobilna.

Tradycją Nocy w bibliotece są również spotkania z pisarzami. W tym roku odbyły się one w przestrzeni wirtualnej. Dorośli czytelnicy mogli online wysłuchać ciekawego wykładu Małgorzaty Kiereś o „Magicznym świecie” w dawnej słowiańskiej kulturze ludowej lub wziąć udział w spotkaniu z Katarzyną Miszczuk, autorką książek z cyklu „Kwiat paproci”. Dla nieco młodszych czytelników biblioteka zorganizowała spotkanie z Jackiem Inglotem.

Całość nocy w bibliotece transmitowana była na żywo na facebookowym profilu Książnicy.

„Program dofinansowany ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych”

Nadesłała: Książnica Beskidzka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *