[Relacja] KSIĄŻNICA BESKIDZKA W BIELSKU-BIAŁEJ

2 września w Domu Kultury im. Wiktorii Kubisz odbyła się promocja książki Jacka Kachla pt. Był Rok 1951. Jacek Kachel, bardzo dobrze znany bielszczanom, jest nie tylko świetnym dziennikarzem, publikującym teksty w tygodnikach ogólnopolskich i regionalnych, ale także, autorem wielu prac historyczno-naukowych poświęconych naszemu miastu i ludziom, którzy swoim życiem i pracą przysłużyli się Bielsku i Białej, rozsławiając je na arenie międzynarodowej.

Był Rok 1951 to publikacja wydana przez Książnicę Beskidzką. Jest to wydawnictwo okolicznościowe przygotowane przez autora z okazji 70-lecia połączenia miast Bielska i Białej. Słowo wprowadzające napisał Jarosław Klimaszewski Prezydent Miasta.

Publikacja w formie kalendarium przedstawia, czym żyło miasto w poszczególnych miesiącach 1951 roku. Na podstawie akt Rady Miejskiej oraz informacji prasowych autor pokazał najważniejsze wydarzenia społeczno-polityczne, gospodarcze, kulturalne oraz sportowe.

Spotkanie zaszczycili swoją obecnością: Prezydent Miasta Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski, Zastępca Prezydenta Adam Ruśniak, Naczelnik Wydziału Kultury i Promocji Przemysław Smyczek, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Piotr Ryszka, a także bielscy Radni.

Jacek Kachel opowiedział zebranym licznie gościom czym żyło Bielsko i Biała w przededniu połączenia w jedno miasto. Swoją opowieść wzbogacił prezentacją materiałów z tamtego czasu.  W trakcie spotkania wyświetlony został także krótki film.

Oprawa artystyczna promocji książki przygotowana został przez Dom Kultury im. Wiktorii Kubisz. Złożyły się na nią utwory popularne w latach 50-tych, między innymi znane i lubiane piosenki bielszczanki Marii Koterbskiej. Klamrą spinającą spotkanie był utwór autorstwa bielskiego poety Mirosława Bochenka, do którego muzykę skomponował Janusz Kohut. Piosenka powstała z okazji jubileuszu 70-lecia połączenia Bielska i Białej.

Nadesłała: Książnica Beskidzka