[Zapowiedź] MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W JAWORZNIE

Charlie Parker Plays Bossa Nova (what if) – koncert Miłosza Konarskiego i Wojciecha Rejdycha
O sile i skali wpływów jednych twórców na drugich mogliśmy się wielokrotnie przekonać, także podczas interdyscyplinarnych przedsięwzięć realizowanych w bibliotece. Jednak wyjątkowym przykładem symbiozy sztuk, odznaczającym się nawet na tym bogatym tle, będzie muzyczny wieczór, 5 listopada.

Występujący na bibliotecznej scenie artyści zabiorą nas w niezwykłą podróż śladem literackiego
pierwowzoru – tekstu Haruki Murakamiego, pochodzącego z najnowszego zbioru pt. „Pierwsza osoba liczby pojedynczej”.


6 kwietnia 2021 roku, w dzień światowej premiery dzieła japońskiego pisarza, ukazała się płyta,
zainspirowana jednym z opowiadań. „Charlie Parker Plays Bossa Nova (what if)” to próba odpowiedzi na pytanie zadane przez prozaika, jak mogłaby brzmieć płyta Charliego Parkera, gdyby nie umarł w 1955, ale po paroletniej rekonwalescencji powrócił do gry na saksofonie i w 1963 roku wydał album z popularnymi ówcześnie bossami. Pomysłodawcą, producentem, kompozytorem i aranżerem wszystkich 8 utworów jest Miłosz Konarski – absolwent kierunku kompozycja i aranżacja katowickiej Akademii Muzycznej na wydziale jazzu i muzyki rozrywkowej. Do współpracy zaprosił Wojtka Rejdycha, studenta Akademii Muzycznej w Krakowie, w klasie saksofonu jazzowego.

Za miks i mastering odpowiedzialny jest Radek Tadel – wykładowca reżyserii dźwięku na Akademii Muzycznej w Katowicach. Album, mimo że swoje źródła ma w opowiadaniu Murakamiego, nie jest idealną kopią płyty przez niego opisanej, choć zgadza się liczba utworów, ogólny klimat, a nawet skład zespołu. Twórcy zrezygnowali z wyeksploatowanych już standardów jazzowych, decydując się na stworzenie oryginalnych kompozycji. Dodatkowo, zamiast saksofonu altowego usłyszymy saksofon tenorowy, co dodaje kolejną cegiełkę do pytania „what if…”.


Na bibliotecznym koncercie zagrają: Miłosz Konarski – fortepian, kompozycja; Wojtek Rejdych –
saksofon tenorowy oraz zespół w składzie: Szymon Kozikowski – gitara, Mikołaj Sikora – kontrabas, Łukasz Giergiel – perkusja. Opowiadanie Haruki Murakamiego usłyszymy w autorskiej interpretacji Dominika Sochy. Liczba miejsc ograniczona. Wejściówki do odbioru w Punkcie Informacji Turystycznej od 27 października. Wydarzenie będziemy transmitować na żywo na bibliotecznym kanale YouTube i Facebooku.


Spotkanie zaplanowano jako czwarty finałowy akcent cyklu Music-therapy-book, organizowanego w ramach trzeciej edycji projektu „Performatywna książka. Performatywna Biblioteka”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *