[Zapowiedź] MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W SIEMIANOWICACH ŚLĄSKICH

Warsztaty z pisarzem

 Zapraszamy serdecznie na spotkanie warsztatowe z pisarzem Stefanem Maruszczykiem, które odbędzie się w naszej bibliotece w piątkowe popołudnie 22 października o godzinie 17.00! Przyjdź i opowiedz swoją historię Siemianowic, która jest Ci bliska!

Działający pod pseudonimem Stary Korzyń, zarówno pasjonat jak i naoczny świadek historii Siemianowic Śląskich XX wieku, przekuwa swoje zainteresowania w pisarski kunszt. Od najmłodszych lat interesował się opowieściami o Górnym Śląsku przekazywanymi z pokolenia na pokolenie wśród osób starszych. Zapalony wielbiciel śląskiego dorobku kulturowego, a także czujny obserwator wszelkich przemian mających miejsce na Śląsku.

Autor niezwykłej pozycji książkowej napisanej śląską gwarą „Siemianowice, kerych niy znocie”, pochylającej się nad historią miasta oraz losami jego mieszkańców po II wojnie światowej. Ponadto jest to nie tylko wgląd w kulturę czy obyczaje ówczesnego miasta robotniczego, ale jednocześnie swego rodzaju pamiętnik, zapis wspomnień i uczuć względem rodzinnej ziemi. Dodatkowo figuruje jako współautor książki „Krajobraz tworzą ludzie” poświęconej 60-leciu Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku.

Jednocześnie Stefan Maruszczyk jest zaangażowanym felietonistą, jego uznane prace i komentarze zostały opublikowane na łamach regionalnych pism czy gazet takich jak „Rocznik muzealny”, „Echo Katowice” czy „Kurier Górnośląski”.

Warsztaty to doskonała okazja, aby zapoznać się lepiej z historią ziem naszych przodków, poznać odpowiedzi na nurtujące nas pytania odnośnie powojennych Siemianowic, podzielić sie swoimi wspomnieniami i utrwalić swoją opowieść na kartach historii, czy po prostu porozmawiać z doświadczonym pisarzem, który swoją pasją oraz rozległą wiedzą edukuje całe rzesze czytelników. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych!

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021–2025.

Wiktoria Kubiaczyk