[Relacja] MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W JAWORZNIE

Spotkanie z Piotrem Derlatką – finał cyklu Memoris-book

W wyjątkowym momencie, bo tuż przed 85. rocznicą urodzin Agnieszki Osieckiej, spotkaliśmy się z biografem poetki – Piotrem Derlatką. Jego opowieść o jednej z najbardziej fascynujących postaci minionego wieku, ukazała się w 2015 r. i uchodzi za istotny głos w próbach przybliżenia artystki. Ostatnią publikacją w dorobku autora jest portret Jonasza Kofty, z 2019 r.

Wieczór w bibliotece był okazją do rozmowy na temat pracy nad tymi dwoma wydawnictwami. Mogliśmy usłyszeć m.in. od kiedy zaczęła się fascynacja bohaterami; jak przebiegało gromadzenie materiałów; kto zgodził się na spotkanie, a kto nie autoryzował swoich wypowiedzi; czy i jak bohaterowie książek odnaleźliby się w dzisiejszej rzeczywistości; co różniło wielkich twórców, a co mieli wspólnego; za czym tęsknili, w jakich obszarach swojej działalności czuli niedosyt i brak spełnienia; a także, czy biograf ma prawo i powinność mówienia o wszystkim, co było ważne dla opisywanej postaci. Pojawiły się również odniesienia do emitowanego niedawno serialu, poświęconego Agnieszce Osieckiej.

Wydarzenie zorganizowane zostało w ramach cyklu Memoris-book, będącego częścią trzeciej edycji projektu „Performatywna książka. Performatywna Biblioteka”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *