[Relacja] GMINNA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W BESTWINIE

Gminna Biblioteka Publiczna w Bestwinie wzięła udział w tegorocznym konkursie Wydawnictwa Jaguar „Przygoda ze Zwiadowcami”, znajdując się ostatecznie w gronie 10 bibliotek, które wygrały to wyzwanie.

Przedmiotem konkursu było zaangażowanie się w wybrane przez siebie aktywności inspirowane serią książek „Zwiadowcy” autorstwa Johna Flanagana (mogły to być np. lekcje biblioteczne, warsztaty, quizy, podcasty), a pośrednio – ich promocja i popularyzacja.

W przypadku naszej Biblioteki, owocem konkursowych działań był cykl trzech spotkań dla dzieci, z których każde miało inną formę i charakter. Pierwsze z nich było warsztatami survivalowymi na świeżym powietrzu, podczas których uczestnicy brali udział w ciekawych zabawach integracyjnych, uczyli się zapalać ogień za pomocą metalowego krzesiwa, używać busolę oraz czytać mapę. Na zakończenie wszyscy wzięli udział w zabawie na spostrzegawczość, polegającej na odnalezieniu wśród pobliskich drzew i krzewów kilkunastu ukrytych wcześniej plastikowych tabliczek z numerkami.

Drugie spotkanie było swojego rodzaju szkoleniem na zwiadowcę i składało się z serii zadań dotyczących treści książek Johna Flanagana. W ich rozwiązaniu pomogły dzieciom również telefony komórkowe oraz laptop, ponieważ zadania zawierały schowane wcześniej kody QR, prowadzące do kolejnych zagadek. Ostatnia z nich doprowadziła uczestników do ukrytej niespodzianki, którą była skrzynia z białymi, bawełnianymi koszulkami. Używając pisaków oraz farb do tkanin, dzieci malowały na koszulkach zaprojektowane przez siebie wcześniej logo zwiadowców. Rezultaty były niekiedy zaskakujące, a dzieci wykazały się sporą wyobraźnią realizując to zadanie. Każde logo było inne, ale każde wyjątkowe.

Podczas trzecich zajęć uczestnicy zaprojektowali i wykonali w grupach tematyczne gry planszowe, używając przygotowanych wcześniej arkuszy brystolu oraz kredek, flamastrów, plasteliny i przeróżnych elementów dekoracyjnych. Wszyscy młodzi projektanci bardzo zaangażowali się w pracę, starannie i pomysłowo wykonując każdy element swojej gry, co szczególnie urzekło jurorów konkursu.

Wygrana GBP w Bestwinie w konkursie „Przygoda ze Zwiadowcami” ucieszyła nas szczególnie właśnie ze względu na naszych młodych fanów książek Johna Flanagana, którzy zdecydowanie zasłużyli na nagrodzenie ich starań. Nagrodą był duży kufer z tematycznymi gadżetami oraz wybranymi przez nas książkami z oferty Wydawnictwa Jaguar. Zawartością kufra podzieliliśmy się oczywiście z uczestnikami warsztatów – bez nich to zwycięstwo nie byłoby możliwe!

Nadesłała: Gminna Biblioteka Publiczna w Bestwinie