[Relacja] MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W CZECHOWICACH-DZIEDZICACH

Dzień Bibliotekarza, obchodzony 8 maja, rozpoczął Ogólnopolski Tydzień Bibliotek, który przebiegał pod hasłem „Biblioteka – świat w jednym miejscu”. W Czechowicach-Dziedzicach ten tydzień trwał prawie 30 dni! W myśl tegorocznego hasła, postanowiliśmy udowodnić naszym czytelnikom, że w bibliotece znajdą wszystko, czego potrzebują, przygotowując z tej okazji bogatą ofertę kulturalno-edukacyjną.

Maj kojarzy się wszystkim z pierwszymi cieplejszymi podmuchami wiosennego wiatru, kwitnącymi kasztanami i maturami. Nie każdy jednak wie, że to również czas, w którym szczególną uwagę poświęca się książkom, bibliotekom i bibliotekarzom. Czechowicka książnica miała w tym roku wyjątkowy powód do świętowania. W organizowanym przez powiat bielski konkursie na najlepszą bibliotekę, zajęła pierwsze miejsce, ex aequo z Gminną Biblioteką Publiczną w Buczkowicach. Ponadto Marzena Gałecka, kierownik Działu Promocji MBP, otrzymała tytuł bibliotekarza roku powiatu bielskiego. Wyróżnienie przyznano po raz pierwszy.

Pierwsze spotkanie odbyło się już 2 maja. W środku majówki zaprosiliśmy dzieci na wyjątkowy seans filmowy. Wspólnie obejrzeliśmy „Odlotową przygodę”, zajadając się popcornem. W sobotę, 7 maja, w CH „Stara Kablownia”, zorganizowaliśmy biblioteczne warsztaty, w ramach  wieloletniej współpracy. Było wspólne czytanie bajek, wykonywanie kolorowych motylków i dużo śmiechu. 10 maja zaproszenie do biblioteki przyjął Dominik Wójcik z Urbex Team Extreme. Grupa ta, jak sami o sobie mówią, zrzesza pozytywnie zakręconych ludzi, którzy szukają przygód a przy tym odkrywają historię. Nasz gość – z zawodu dziennikarz, z zamiłowania eksplorator opuszczonych miejsc – prelekcją „Czarnobyl – fikcja a rzeczywistość”, zabrał uczestników spotkania w niezwykłą podróż do strefy wykluczenia. Dzień później, w bibliotecznej sali spotkań zawitał Fenek, który wraz ze swoim przyjacielem kotkiem Maksem, zafundował dzieciom solidną porcję dobrej zabawy. Kto dotąd nie znał przygód sympatycznego liska, został wprowadzony do jego świata i gwarantujemy, że pozostanie tam na dłużej. Po spotkaniu odbyło się uroczyste wręczenie nagród laureatom konkursu, oczywiście z Fenkiem w roli głównej, który na przełomie kwietnia i maja zorganizował Dział dla Dzieci i Młodzieży. 12 maja miała miejsce kolejna edycja „Wspólnego Czytania” babć i wnuków. W tym roku, chcąc wynagrodzić uczestnikom dwuletnią przerwę spowodowaną pandemicznymi obostrzeniami, wydarzenie wzbogaciły eko-warsztaty. Dzieci nadały drugie życie przyniesionym z domu koszulkom, malując indywidualne wzory specjalnymi pisakami do tkaniny oraz ozdabiając je kwiatami z guzików czy wstążkowymi kokardami. Nie zabrakło oczywiście słodkiego „co nieco”. Na pamiątkę tradycyjnie wręczono książki, by kontynuować dobrą praktykę rodzinnego czytania. Takie same eko-warsztaty zorganizowano również dla trzech uczennic ze Szkoły Podstawowej Nr 2 im. Królowej Jadwigi, które wraz ze swoją wychowawczynią, realizowały projekt w ramach programu edukacyjnego „Liga Naukowa z Lotosem – Zdolni z Czechowic-Dziedzic. Gminy z Zapałem 2021-2022”, a jego motywem przewodnim była ideologia zero waste. W piątek 13 maja, odbył się wykład dla Słuchaczy „Akademii Pięknego Czasu” pn. „Zdrowy kręgosłup”, podczas którego prof. Izabela Zając-Gawlak, z Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach, przedstawiła solidną garść informacji na temat tego, jak przeciwdziałać bólom kręgosłupa, w myśl zasady, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Nie zabrakło również prezentacji wykorzystania wiedzy w praktyce, tzn. instruktażu prostych ćwiczeń, które wykonywane regularnie mogą zdziałać cuda.  W sobotnie przedpołudnie 14 maja, biblioteczna kuchnia wypełniła się małymi kandydatami na szefów kuchni, którzy pod czujnym okiem Dawida Lizaka i Weroniki Staszewskiej-Lizak, wzięli udział w warsztatach kulinarnych. Efektem zajęć,
oprócz wypełniających korytarze zapachów, były mini-pizze i owocowe deserki. Potrawy zostały zdegustowane zaraz po przygotowaniu. W kolejnym tygodniu nie zabrakło atrakcji. Poniedziałek rozpoczął się Porankiem z Działem Audiowizualnym, a jego bohaterami były koty i słoneczniki. W środę zaprosiliśmy czytelników na kawę z Hanną Greń. W piątek z kolei Słuchacze Akademii wzięli udział w wykładzie Małgorzaty Firlejczyk „Wakacyjne destynacje, czyli gdzie pojechać na wymarzony urlop”. Spotkanie rozbudziło apetyt na podróżowanie. Byle do lata! Dla najmłodszych zorganizowano warsztaty artystyczne z cyklu „Dziecięca Manufaktura”, podczas których wykonano kartki na Dzień Matki metodą Iris Folding. Ponadto w maju odbyły się dwa spotkania dla miłośników czytania. W ramach dziecięcej odsłony Dyskusyjnego Klubu Książki rozmawiano o pozycji Grzegorza Kasdepke pt. „Detektyw Pozytywka”. Dorośli uczestnicy Dyskusyjnego Klubu Książki wymieniali się uwagami na temat „Stażystki” Alicji Sinickiej. W świątecznej ofercie nie zapomniano o gościach z Ukrainy. Dzieci wzięły udział w integracyjnych warsztatach plastycznych, na których razem ze swoimi polskimi kolegami, wykonały chmurkowe karuzele z filcu. Dla dzieci i dorosłych zorganizowano „Wspólne czytanie” książek po polsku i ukraińsku, połączone z mini-warsztatami – ozdabiano torby na książki. Przez cały miesiąc maj w bibliotecznej galerii można było zwiedzać dwie wystawy – wystawę fotografii Agnieszki Tomiczek pt. „Zatraconych światów okruchy” oraz wystawę „Drzewa” z Wydawnictwa „Dwie Siostry”. Adresatami pierwszej były osoby dorosłe, drugiej – dzieci. Atrakcyjne spotkania odbywały się nie tylko w Bibliotece Głównej. Filia nr 7 zaprosiła swoich małych czytelników do udziału w grze terenowej „Cały świat… w bibliotece”, nawiązującej do tematu przewodniego Tygodnia Bibliotek, zorganizowała konkurs dla Anglomaniaków oraz zaprosiła do wkroczenia w świat dawnych i współczesnych bajek. W majowej odsłonie zaprezentował się także biblioteczny Facebook, prezentując posty, których zadaniem było udowodnić, że Biblioteka XXI wieku to miejsce, gdzie wszystko, czego potrzebujemy, jest na wyciągnięcie ręki – odpowiedzi na nurtujące nas pytania, nowe umiejętności, relacje międzyludzkie, pomoc, wsparcie, sposoby na spędzenie wolnego czasu, muzyka, film, podróże i informacje. Jednym słowem, zgodnie z założeniem przesłania XIX Tygodnia Bibliotek, to świat w pigułce!

Emocje po majowym szaleństwie jeszcze nie opadły, a my już mamy głowy pełne pomysłów i intensywnie pracujemy nad ofertą wakacyjną! Zapraszamy do śledzenia naszej strony www i facebookowego profilu. W planach warsztaty dla małych (domki dla owadów, patchworkowe obrazy, las w słoiku) i dużych (malowanie talerzy), filmowe poranki dla dzieci, spotkanie podróżnicze dla dorosłych, rodzinna gra terenowa i relaks na leżakach z Beatą Majewską! Szczegóły już wkrótce. Nie ma jednak wątpliwości, że będzie się działo i to nie mało!

Magdalena Wygoda (MBP)