[Relacja] KSIĄŻNICA BESKIDZKA

Biblioteka – świat w jednym miejscu

XIX Tydzień Bibliotek w Książnicy Beskidzkiej rozpoczęła Filmowa Noc w Bibliotece. 7 maja miłośnicy kina i książki spotkali się, by wziąć udział w przygotowanych przez bibliotekarzy atrakcjach. Noc w bibliotece wpisała się na stałe w kalendarz wydarzeń organizowanych przez Książnicę Beskidzką. Po raz pierwszy zorganizowana zostało w 2016 roku. Była to Kryminalna Noc w Bibliotece, ze zbrodnią w tle, a do udziału w niej zaproszeni zostali policjanci z bielskiego komisariatu, którzy wspólnie z uczestnikami, starali się rozwikłać zagadki tajemniczych zaginięć. Pozostałe wydarzenia, spotkania autorskie, zabawy i gry dotyczyły właśnie tego tematu. W latach następnych Książnica Beskidzka zorganizowała, między innymi kulinarną podróż po smakach i aromatach pod hasłem „Biblioteka – palce lizać!” czy „Noc z fantasy”, podczas której biblioteka zaroiła się od czarownic, hobbitów, elfów i krasnoludów.

Tegoroczną Filmową Noc w Bibliotece czyli „Noc o tym, jak literatura na ekran daje nura” uroczyście otworzyła dyrektor Książnicy Beskidzkiej Katarzyna Ruchała witając wszystkich gości i zapraszając ich do wspólnej zabawy. Chwilę później, spektakularna walka pomiędzy dobrem a złem przeniosła uczestników do świata fantasy i powieści „Władca Pierścieni” – Gandalf Szary i Krasnolud starli się z Nazgulem. 

Wieczór rozpoczęło spotkanie z Ałbeną Grabowską, autorką niezwykle popularnej sagi pt. „Stulecie Winnych”. Grabowska z wykształcenia jest neurologiem, odnoszącym sukcesy w świecie medycyny. Z zamiłowania – pisarką, której książki cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. Historia rodziny Winnych została zekranizowana. Czytelnikom opowiedziała o początkach swojej pisarskiej kariery, o tym skąd czerpie pomysły do swoich książek, co ją inspiruje, o warsztacie pisarskim.

Podczas, gdy dorośli brali udział w spotkaniu z Ałbeną Grabowską, dzieci wspólnie z pisarką Roksaną Jędrzejewską – Wróbel autorką książek o przesympatycznej ryjówce Florce, uczyły się mówić o uczuciach, nazywać emocje i radzić sobie z nimi.

Każdy, czy to dorosły, czy dziecko mógł tego wieczoru znaleźć w bibliotece coś dla siebie. Pracownicy Książnicy zadbali o wszystkich, przygotowując na tę wyjątkową noc szereg atrakcji. Tylko tego wieczoru można było zwiedzić bibliotekę od kuchni, zajrzeć w każde, na co dzień niedostępne i niewidoczne dla czytelników miejsca, dowiedzieć się, gdzie przechowywane są książki, co kryje się na drugim piętrze i dokąd prowadzą tajemnicze schody. Zarówno dorośli, jak i dzieci mogli wziąć udział w wielu ciekawych warsztatach. Tu coś wybuchało, tam się pieniło i kipiało. A wszystko to dzięki paniom z Uniwersytetu Rozwoju, które zaprosiły rodziny do udziału w spotkaniu przybliżającym arcyciekawy i tajemniczy świat kuchni molekularnej czyli połączenia natury z nauką. Dzieci poznały ciekawe właściwości suchego lodu, agaru
i innych tajemniczych składników, których nie wykorzystuje się w codziennym gotowaniu.
Z niezwykłych, w pełni naturalnych substancji powstały całkowicie jadalne pyszne przekąski, między innymi owocowy kawior.

Wspólnie z ModraSova dzieci przeniosły się do sławnej fabryki czekolady Willy’ego Wonki
z książki Roalda Dahl’a.  Samodzielnie stworzyły swoje autorskie słodkości, bazujące oczywiście na czekoladzie. Pod czujnym okiem mistrza ceremonii, mogły topić, przelewać do form, ozdabiać i oczywiście kosztować do woli swoje wyroby.  Podczas warsztatów dzieci dowiedziały się w jaki sposób i z czego powstaje czekolada, poznały jej najgłębiej skrywane tajemnice.

ModraSova poprowadziła również warsztaty pszczelarskie. Biorące w nich udział dzieci dowiedziały się kim jest pszczelarz, jak wygląda ul, co to pszczela rodzina. Mogły przyjrzeć się dokładnie narzędziom używanym przez pszczelarzy, a przymierzając stój poczuć się jak prawdziwi bartnicy. Poznały historię bartnictwa, dowiedziały się w jaki sposób pozyskuje się miód, jakie są jego rodzaje. Co więcej, mogły skosztować i osobiście poczuć różnicę pomiędzy poszczególnymi miodami. Z plastra wosku wykonały również oryginalne i jedyne w swoim rodzaju świece. Warsztaty pszczelarskie nie tylko przybliżyły dzieciom fascynujący świat pszczół, ale pokazały również jak ważna dla nas ludzi jest praca tych niepozornych niezwykle pożytecznych owadów. 

Podczas, gdy najmłodsi poznawali świat Willego Wonki i życie pszczół, dorośli przenieśli się do „Tajemniczego ogrodu”, a to za sprawą Anety Adamczyk z pracowni HoHaHe. Uczestnicy warsztatów stworzyli swoje własne ogrody w szkle, wykorzystując do tego miniaturowe roślinki, kolorowe kamienie, mchy. Powstały piękne kompozycje.

Dodatkową atrakcją były konkursy z nagrodami, tor przeszkód, a także, przygotowana przez pracowników Książnicy Beskidzkiej detektywistyczna gra mobilna – dzieci wykorzystując kody QR rozmieszczone w różnych punktach biblioteki i w jej otoczeniu oraz lokalizację GPS, rozwiązywały zagadki i zadania (szyfry, rebusy, etc.), aby dołączyć do Bibliotecznego Biura Śledczego.  

Ogromnym zainteresowaniem dzieci cieszył się VR, przenoszący uczestników do wirtualnej rzeczywistości.

Na zakończenie Nocy w Bibliotece odbył się niezwykły koncert muzyki filmowej w wykonaniu Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Łodygowic.