[Relacja] MIEJSKA I POWIATOWA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W RACIBORZU

„Polsko-ukraińskie sploty w raciborskiej bibliotece”

Od ubiegłego roku biblioteka w Raciborzu realizuje projekt „Welcome – Library for everyone”, dofinasowany z funduszy Ambasady i Konsulatu USA w Polsce. Działania projektowe są skierowane do osób z doświadczeniem uchodźczym lub migracyjnym. W sobotę 17 lutego odbyły się trzy wydarzenia związane z tym projektem – kurs języka polskiego, spotkanie kafejki językowej i warsztaty makramy.

Kafejka językowa to przestrzeń do nauki języka polskiego w zrelaksowanej, nieformalnej atmosferze z dala od sali lekcyjnej. Przy aromacie kawy i herbaty spotkają się osoby, które chcą nie tylko podszkolić swoją znajomość języka, ale również poznać się bliżej z nowymi sąsiadami i sąsiadkami. Tutaj można zapytać o wszystko co dziwi w nowym miejscu zamieszkania, poznać nowe słowa, podzielić się własną kulturą. Jednym z tematów lutowej kafejki były różnice i podobieństwa w katolickich, prawosławnych i grekokatolickich obrzędach.  Kafejka językowa spotyka się raz w miesiącu – kolejne jest planowane na 16 marca.

Makrama to w ostatnim czasie jedna z najpopularniejszych form rękodzieła. Każde kolejne warsztaty makramy w bibliotece to szybko zapełniona lista chętnych. Zaplatają wszyscy – warsztaty rękodzieła okazały się świetnym miejscem integracji. Podczas warsztatów makramy, które odbyły się 17 lutego w bibliotece tworzono drzewa. Wpisane w okrąg mogą symbolizować nadchodząca wiosnę. Instruktorkami były bibliotekarki – Anna Strojny i Katarzyna Rzytki.

Kurs języka polskiego ruszył w połowie stycznia i potrwa do czerwca. Aktualnie brak wolnych miejsc!

Sekrety Odessy – spotkanie z Borysem Tynką

W środę 21 lutego odbędzie się spotkanie „Sekrety Odessy”, o których opowie Borys Tynka. Certyfikowany przewodnik pod Odessie i czarnobylskiej strefie wykluczenia, pasjonat Ukrainy. W 2020 r. został wybrany przez Urząd Miasta w Odessie na symboliczne stanowisko honorowego Ambasadora Odessy w Polsce

Projekt „Welcome – Library for everyone” jest dofinasowany z funduszy Ambasady i Konsulatu USA w Polsce.

Nadesłała: Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Raciborzu