Mity na nowo odkryte
Trzeci projekt realizowany w MBP w Gliwicach skupia się na Mitologii. Inspiracją do jego realizacji jest stulecie wydania najsłynniejszego utworu Jana Parandowskiego – właśnie „Mitologii”. Na realizację projektu gliwicka biblioteka otrzymała 22 tys. zł. dofinansowania z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w programie „Partnerstwo dla książki”.
– Ślady mitów i antyku odnajdujemy zarówno we współczesnej kulturze popularnej, literaturze, filmie, grach i języku. Warto sięgnąć nie tylko po samo dzieło Parandowskiego, ale też po współczesne interpretacje mitów – zaznaczają autorzy projektu.
Szerokie, niestandardowe spojrzenie na mity znalazło odzwierciedlenie w programie projektu edukacyjnego skierowanego przede wszystkim do dzieci i młodzieży. Przez całe lato w filiach gliwickiej bibliotece będą odbywać się zajęcia dla dzieci nawiązujące do przygód olimpijskich bogów. Budowanie labiryntu Minotaura z klocków lego, haftowanie, warsztaty dziennikarskie, zajęcia literacko-plastyczne, aktywności sportowe czy konkursy to tylko niektóre propozycje. Ukoronowaniem lata będzie mityczny piknik rodzinny na skwerze przed Biblioteką Centralną – 31 sierpnia w godz. 10.00 – 14.00, podczas którego rozstrzygniemy konkurs z atrakcyjnymi nagrodami na najlepsze przebranie mitologiczne.
Po wakacyjnych wyzwaniach zaprosimy dzieci i młodzież na jesienny, równie ciekawy cykl warsztatów z Wydawnictwem BUKA. Najmłodsi, wspólnie z Dedalem, zastanowią się nad sposobami budowania labiryntów, starsi sięgną po sztuki graficzne, zaprojektują mitologiczne logo i pioktogramy. Nauczą się także tworzyć własne opowieści i projektować komiksy. Młodzi z zacięciem graficznym będą mogli sprawdzić się w konkursie „Mitomem”.
Adresatami wydarzeń projektowych będzie również młodzież gliwickich szkół średnich. Z myślą o nich do biblioteki zaprosimy – w październiku filolożkę klasyczną prof. Katarzynę Marciniak i prof. Marka Węcowskiego – badacza antyku, na co dzień związanego z Uniwersytetem Warszawskim, a w listopadzie – Julię Wollner – znakomitą promotorkę kultury śródziemnomorskiej. Najmłodsi z kolei spotkają się z Grzegorzem Kasdepke.
Projekt „Mity – świat cały w nich ukryty!” został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Szczegółowy harmonogram jest na bieżąco aktualizowany na stronie biblioteki: www.biblioteka.gliwice.pl.
Nadesłała: Miejska Biblioteka Publiczna w Gliwicach