BIBLIOTEKA ŚLĄSKA W KATOWICACH

Na zdjęciu 2 zwisające z sufitu białe płachty przypominające prześcieradła. Na jednej płachcie nadrukowane ilustracje oraz napisy, loga itd. Większość tych elementów nadrukowana jest w kolorze czarnym, ale jest też po tekstem niewielka partia luźnej gradientowej (rozmazanej) bryły w kolorze pomarańczowym. Ogólnie wrażenie minimalistyczne, arystyczne. Na drugiej płachcie w podobnej stylistyce naniesiony akapit tekstu w kolorze czarnym.

Fitoglosje – wystawa w ramach projektu Postindustrialny słownik roślinno-ludzki

Jak szukać wspólnego języka z przyrodą, która powraca do naszej poprzemysłowej rzeczywistości? Jak możemy dziś opowiadać o roślinach i co one mogą powiedzieć o nas? Zapraszamy na wystawę „Fitoglosje”, która pokaże, jak możemy zapraszać rośliny z górnośląskiego krajobrazu do wspólnych ekspresji.

Wystawa jest kolejną odsłoną projektu „Postindustrialny słownik roślinno-ludzki” realizowanego przez zespół badawczy złożony z Joanny Soćko (Uniwersytet Śląski), Joanny Zdzienickiej-Obałek (ASP w Katowicach) i Pawła Szeibla (ASP w Katowicach). Jej tytuł łączy rośliny (gr. phyto) z językiem (gr. glossa), obrazując próby uchwycenia międzygatunkowych spoufaleń. Projekt angażuje współczesne metody badań artystycznych do zadawania pytań o życie roślin porastających tereny poprzemysłowe. Podkreśla też często pomijaną rolę zmysłów.

Ekspozycja splata współczesne teksty i obrazy oraz starodruki (ze zbiorów Biblioteki Śląskiej), tworząc „ekosystem” oddziałujących na siebie prac, w których osoby artystyczne i piszące badają subtelne sploty i życiodajne związki, wypracowując nowe sposoby komunikacji.

Zespół kuratorski: Joanna Zdzienicka-Obałek, Paweł Szeibel, Joanna Soćko
Projekt: Anna Kopaczewska
Wybór i opieka merytoryczna nad starodrukami: Weronika Pawłowicz (Biblioteka Śląska)

Osoby twórcze biorące udział w wystawie: Katarzyna Cichostępska, Stanisław Kalina Jaglarz, Kasjo Kmiecik, Aleksandra Krysińska, Martyna Krzywicka, Weronika Łęska, Marcel Myrta, Joanna Soćko, Paweł Szeibel, Mateusz Worek, Joanna Zdzienicka-Obałek, Zofia Zięba oraz osoby uczestniczące w warsztatach: pracownicy Biblioteki Śląskiej, właściciele ogródków działkowych ROD „Jedność”, studentki i studenci Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Śląskiego.

Biblioteka Śląska, Galeria Holu Głównego, plac Rady Europy 1, Katowice

Wystawa czynna: 2–31 lipca 2025 roku

Wstęp wolny! Zapraszamy!

Na zdjęciu po prawej stronie kobieta mówiąca do mikrofonu, na środku gablota wystawiennicza, po lewe stojąca tyłem (a przodem do gabloty) kobieta zaglądająca do gabloty (oglądająca elementy wystawy prezentowane w poziomie w gablocie). W tle duże okno zasłonięte prze żaluzje. Kobitea trzymająca mikrofon (bezprewodowy), posiada włosy prawie do ramion, raczej jaśniejsze, założoną ma sukienkę w duże kolorowe wzory a raczej jakieś malowidło (wygląda jak budynek i drzewa drzewa na tle nieba), na nosie kobitea nosi okulary (kształt raczej prostokątny). Kobieta zaglądająca do gabloty ma białą bluzkę z krótkim rękawem, na ramieniu turkusową torbę zakupową, odgarnia włosy za ucho. Za nią widać fragment jeszcze jednej kobiety.