[Relacja] MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W WIŚLE

Promocja 7 tomu „Rocznika Wiślańskiego”

rocznik15_18Parafia Ewangelicko-Augsburska i Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Śniegonia w Wiśle w dniu 26 czerwca 2015 roku zaprosiły na promocję 7 tomu „Rocznika Wiślańskiego”. Odbyła się ona w sali Domu Zborowego, a wśród gości znaleźli się m.in.: Burmistrz Miasta Wisła Tomasz Bujok wraz z Małżonką, radny Miasta Wisła Paweł Brągiel oraz prof. Juliusz Gardawski ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie – potomek ks. bp. Juliusza Bursche i Małgorzata Friedel, praprawnuczka Bogdana Hoffa (brata Bogumiła – „odkrywcy” Wisły).

rocznik15_29Uroczystość prowadziła jedna z trzech redaktorek „Rocznika” Danuta Szczypka, która powitała gości. Następnie dyrektor biblioteki dr Renata Czyż przedstawiła jeden z opublikowanych artykułów wzbogacony prezentacją multimedialną. Dotyczyła ona Tygodnia Gór, który odbył się w Wiśle w 1937 roku, a w którym uczestniczył Prezydent RP prof. Ignacy Mościcki. Zawartość kolejnego tomu „Rocznika Wiślańskiego” omówił z kolei ks. Waldemar Szajthauer, proboszcz wiślańskiej parafii ewangelickiej. Zachęcał do czytania podkreślając nie tylko wątki historyczne dotyczące Zaolzia, ale również prezentując ciekawe fragmenty szkiców biograficznych zamieszczonych w wydawnictwie. Całość zakończyły rozmowy prowadzone swobodnie przy słodkim poczęstunku z Cukierni na Blejchu.

rocznik15_15

Nowy „Rocznik” zawiera nie tylko artykuły poświęcone wiślańskim dzwonom z kościoła ewangelickiego, wojnie polsko-czeskiej i wydarzeniom 1938 roku na terenie Wisły czy omawianemu Tygodniowi Gór, ale także biografie osób związanych z beskidzką miejscowością. W tym roku są to Hoffowie: Bogdan (brat Bogumiła) i Bogdan (syn Bogumiła), a także Józef Cieślar – pierwszy wiślański taksówkarz. W 7 tomie wydano również bardzo ciekawe materiały źródłowe: Kronikę Szkoły Podstawowej nr 2 w Wiśle Czarnym, archiwalia dotyczące Święta Gór (odnalezione niedawno w Archiwum Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Wiśle) i przemówienie Adama Zydera wygłoszone 14 września podczas uroczystości odsłonięcia tablicy upamiętniające nauczycieli wiślańskich zamordowanych w obozach koncentracyjnych. Jak zawsze w „Roczniku” ukazały się także noty wydawnicze książek związanych z Wisłą i Śląskiem Cieszyńskim. W tym roku jako ciekawa lektura zaprezentowane zostały: książka naukowa prof. Zbigniewa Paska pt. „Kultura religijna protestantyzmu”, zbiorek reportaży Jarosława jot-Drużyckiego „Hospicjum Zaolzie” i dwa zbiory poezji Jerzego Kronholda: „Wiersze wybrane” i „Szlak jedwabny”.

rocznik15_33

Najnowszy tom „Rocznika Wiślańskiego” zawiera bardzo zróżnicowany materiał i każdy znajdzie w nim coś dla siebie. Publikację można nabywać w księgarni parafialnej, a wkrótce dostępna będzie również do wypożyczenia w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Wiśle. Serdecznie zapraszamy!!!

Nadesłała: Miejska Biblioteka Publiczna w Wiśle