[Relacja] MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W GLIWICACH

HACZYK – GLIWICKIE SPOTKANIA LITERACKIE: 6-13 października 2018 r.

obrazekMiejska Biblioteka Publiczna w Gliwicach zaprosiła na gorący początek jesieni, czyli festiwal literacki „Haczyk”. Był to tydzień pełen detektywistycznych zagadek i zbrodni (na szczęście tylko tych na papierze), ponieważ tematem wiodącym pierwszej edycji „Haczyka” była literatura kryminalna. Znakomici goście i wyjątkowe wydarzenia – tak można najkrócej opisać to wydarzenie. Spotkanie z Markiem Krajewskim, autorem znakomitych kryminałów o Eberhardzie Mocku i Edwardzie Popielskim, oficjalnie otworzyło festiwal. W kolejnych dniach gliwicka biblioteka gościła m.in.: Jakuba Żulczyka, Tomasza Sekielskiego i Ryszarda Ćwirleja oraz Iza Michalewicz.

Nietypowymi gośćmi w bibliotece byli technicy kryminalistyczni Komendy Miejskiej Policji w Gliwicach, którzy zaprezentowali swój warsztat pracy i opowiedzieli czy historie opisywane w kryminałach znajdują swoje odzwierciedlenie w rzeczywistości.

notesik

Cykl spotkań autorskich zakończył panel dyskusyjny „Śląskie tropy” z udziałem: Małgorzaty i Michała Kuźmińskich, Marty Obuch, Przemysława Semczuka oraz Agnieszki Kolanko, który poprowadziła Maria Olecha-Lisiecka.

spotkanie

Wyjątkową atrakcją była gra w formie aplikacji VR z użyciem okularów 3D pt. „Tajemnica zaginionej powieści”. Z gliwickiej biblioteki skradziono jedyną wersję nieopublikowanej jeszcze powieści znanego pisarza. Jest trzech podejrzanych, każdy z nich ma motyw. Niestety brakuje świadków, ale być może złodziej pozostawił jakieś ślady. Uczestnicy mogli ubrać okulary VR i poruszając się po wirtualnym świecie, spróbować wytropić złodzieja. Akcja gry rozgrywa się oczywiście w bibliotece, choć w wirtualnym świecie ma ona nieco mroczy wystrój. Aplikację na zlecenie biblioteki stworzyła firma MODii3D.

spotkanie

Piszących do szuflady oraz wszystkich, którzy chcieliby lepiej pisać, zaprosiliśmy na warsztaty kreatywnego pisania, cykl spotkań z historykiem i pisarzem, a także nauczycielem w jednej z Gliwickich szkół, dr. Wojciechem Dutką. Autor Kartagińskiego ostrza, Czerni i purpury oraz Lunatyka i Czarnej pszczoły przeprowadzi nas przez proces analizy kryminałów, dzięki któremu przekonamy się, że ich struktura nie jest często tak skomplikowana, jak mogłoby się nam wydawać.  Poznamy także sposoby samodzielnego konstruowania bohaterów i  prostych fabuł. Na końcu każdy z nas będzie miał możliwość stworzenia i zaprezentowania własnego opowiadania, które być może otworzy furtkę do wielkiej, pisarskiej kariery. Warsztaty skierowane są do młodzieży i osób dorosłych.

Dodatkowo w trakcie trwania festiwalu zorganizowano: Warsztaty artystyczne z sitodruku, prowadzone przez Katarzynę Gielecką-Grzemską i „Pojedynek detektywów, czyli spotkanie przy planszy” w rodzinnym gronie. Przez cały październik zachęcaliśmy także do udziału w konkursie literackim „Gdzie jest haczyk?”, który odbywał się w filiach MBP.

Już dziś planujemy kolejną edycję festiwalu, ale jego tematu jeszcze nie zdradzimy!

Organizację festiwalu wsparły: CH Forum, MODii3D, Śląscy Blogerzy Książkowi, Stowarzyszenie Gier Planszowych Gambit oraz Portal Games.

MKIDNUdział we wszystkich wydarzeniach był bezpłatny, a działanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

 

Nadesłała: Miejska Biblioteka Publiczna w Gliwicach