[Zapowiedź] MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W SOSNOWCU

Koncert Pieśni Patriotycznych w Zagłębiowskiej Mediatece

PLAKATZagłębiowska Mediateka oraz Chór Katedralny „Lutnia” pod dyr. Ryszarda Młyńczaka gorąco zapraszają do udziału w Koncercie Pieśni Patriotycznych z okazji jubileuszu 115–lecia istnienia Chóru. Sobota 16 listopada 2019, godz. 17.00 – Aula Zagłębiowskiej Mediateki, ul. Kościelna 11. Wstęp wolny.

Początki Chóru „Lutnia” sięgają roku 1904, kiedy to przy młodej parafii pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Sosnowcu ustanowionej 03.06.1899 r.  został zawiązany przez ówczesnego budowniczego świątyni i zarazem pierwszego proboszcza ks. Dominika Rocha Milberta i organistę Antoniego Lewandowskiego, który był pierwszym dyrygentem w latach 1904-1930. Chór w którym pierwotnie śpiewało 23 młodzieńców wraz z upływem czasu ulegał przeobrażeniom, w wyniku których stał się chórem mieszanym i w takiej formie prezentuje się po dzień dzisiejszy.  W roku 1930 kierownictwo muzyczne objął Wincenty Kiełb, który dyrygował „Lutnią” przez 15 lat, następnym dyrygentem był  Ignacy Wilczyński, który podwoił staż pracy swojego poprzednika. W 1975 roku kolejnym chórmistrzem został Tadeusz Pamuła pod batutą którego „Lutnia” śpiewała przez kolejne 31 lat w tym w 100–lecie swojego istnienia. Rekordowo długi czas  kierownictwa Tadeusza Pamuły zakończył się w roku 2006 kiedy to nastąpiła bezprecedensowa sytuacja w historii Chóru, w wyniku której „Lutnia” miała dwóch dyrygentów: Wacława Golonkę i Dominikę Kawiorską- Kolar. Ten dyrygencki tandem trwał przez 3 lata do roku 2009, kiedy to pojawił się  dyrygujący po dzień dzisiejszy Ryszard Młyńczak.

„Lutnia” jest chórem kościelnym dlatego wykonuje głównie muzykę sakralną ubogacającą liturgię mszy świętych i uroczystości kościelnych, ale również w bogatym repertuarze zespołu znajdują się utwory patriotyczne i żołnierskie. Dzięki zaangażowaniu członków zespołu i nieprzeciętnemu talentowi kolejnych Chórmistrzów ”Lutnia„ wielokrotnie uczestniczyła w  różnych koncertach i konkursach muzycznych niejednokrotnie zajmując wyróżnione miejsca. Można śmiało stwierdzić, że cyklicznie wykonywane koncerty pieśni: bożonarodzeniowych, pasyjnych, maryjnych, patriotycznych, śpiewane zarówno w sosnowieckiej katedrze, jak i poza nią, stały się coroczną tradycją.

14 czerwca1999 r. podczas historycznej wizyty Papieża Polaka Jana Pawła II w Sosnowcu Chór „Lutnia” dał oprawę do uroczystej mszy św. celebrowanej na tzw. placu papieskim znajdującym się w dzielnicy Sosnowca Zagórze przy ulicy Gwiezdnej.

W 2001r. młodziutki, wówczas 17-letni członek zespołu, a zarazem syn jednej z pań śpiewającej w altach, uczeń szkoły muzycznej I i II stopnia im. Jana Kiepury w Sosnowcu

Łukasz Kumor wpadł na pomysł zawiązania zespołu kameralno-instrumentalnego mającego dodatkowo ubogacić występy Chóru. Początkowo późniejsza „Lutnia band” liczyła czterech muzyków: Łukasz Kumor – flet poprzeczny,  Aleksandra Kumor – wiolonczela, Klaudia Baca – kontrabas i Maciej Granat – klarnet. Wraz z upływem czasu „Lutnia band” wyraźnie powiększyła swój skład, a kierownictwo muzyczne objął ówczesny wieloletni dyrygent chóru Tadeusz Pamuła. Chociaż pojawienie się „Lutni band” w historii poczynań Chóru nosi znamiona epizodu należy z całą pewnością stwierdzić, że był to czas bardzo twórczy, którego jednym z najważniejszych osiągnięć  było wspólne muzykowanie podczas jubileuszu 100 – lat istnienia „Lutni”.

24.10.2004r. w 100-lecie swojej działalności Chór „Lutnia” został odznaczony zaszczytnym złotym medalem „Za zasługi dla kościoła” i oficjalnie otrzymał tytuł: Chóru Katedralnego, które to wyróżnienia zostały nadane przez I Biskupa Diecezji Sosnowieckiej J.E. ks. Biskupa Adama Śmigielskiego.

Piękną  kartką w historii Chóru „Lutnia” są koncerty charytatywne wykonywane w domach pomocy społecznej,  hospicjach czy też w rodzimej parafii.

Dzięki bogatemu repertuarowi liczącemu około 300 utworów Chór wykonuje pieśni religijne  z wszystkich okresów roku liturgicznego, a dodatkowo jest w stanie ubogacić swoim śpiewem różne uroczystości państwowe wykonując pieśni patriotyczne, patriotyczno–religijne, okolicznościowe. Jednolite stroje galowe chórzystek i chórzystów, oraz posiadane przez Chór profesjonalne podesty sceniczne stanowią dodatkowy atut wizualny.

Skład Chóru :

Dyrygent : Ryszard Młyńczak

Soprany : Mirosława Bratek, Grażyna Gadomska, Zygmunta Jeske, Marta Kierepka, Aleksandra Majda, Kazimiera Malik, Urszula Mazurek, Marta Młyńczak, Wiktoria Piechota, Alicja Stojecka, Grażyna Urgacz, Oliwia Żarnowiecka.

Alty : Barbara Bruździak, Dominika Dudek, Irena Grzyb, Anna Konkel, Stanisława Kumor, Małgorzata Piątek, Alicja Rutniewska, Dorota Żłobińska.

Tenory : Piotr Gajos, Hubert Kwosek, Andrzej Parada, Robert Puchała, Zbigniew Wajda.

Basy : Piotr Dudała, Stefan Gawłowicz, Leszek Koral, Andrzej Łysek, Paweł Stybliński.

Opracował: Robert Puchała