[Zapowiedź] MIEJSKO-POWIATOWA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W PSZCZYNIE

Spotkania z Filipem Springerem i Mariuszem Szczygłem

Zapraszamy na spotkanie z pisarzem i fotografem – Filipem Springerem, autorem wydanej w 2019 roku książki „Dwunaste: nie myśl, że uciekniesz” oraz Mariuszem Szczygłem, autorem wydanego w tym roku „Osobistego przewodnika po Pradze”.

Filip Springer – pisarz i fotograf. Autor wielu cykli reporterskich oraz książek, m.in. „Miedzianka. Historia znikania”, „Wanna z kolumnadą”, „13 pięter”, „Miasto Archipelag”, „Źle urodzone”. Stypendysta Narodowego Centrum Kultury, Fundacji „Herodot” im. Ryszarda Kapuścińskiego i Miasta Stołecznego Warszawy. Nominowany do najważniejszych nagród literackich w Polsce. Jego książki tłumaczone są na angielski, niemiecki, rosyjski, czeski i węgierski, w przygotowaniu jest także tłumaczenie na chiński. Współpracuje z Instytutem Reportażu w Warszawie, współtwórca festiwalu literackiego MiedziankaFest.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Zapewniamy tłumacza polskiego języka migowego.
Podczas spotkania będzie można zakupić książki autora.

prowadzenie: Elżbieta Goraus
tłumacz języka migowego: Irena Piecha
rezerwacja: tel. 32 447-10-06
miejsce: sala widowiskowa PCKul
15.10.2020r., godz. 18:00
liczba uczestników ograniczona
wstęp wolny
2. MARIUSZ SZCZYGIEŁ
„Osobisty przewodnik po Pradze” to jubileuszowy, 10. tytuł Mariusza Szczygła, który ukazuje się dwadzieścia lat po pierwszym wyjeździe autora do Pragi wiosną 2000 roku, kiedy to uwiodły go miasto i język.

Jak sam mówi, książka ta wzięła się ze zdenerwowania: „Od momentu pierwszych moich publikacji o Pradze nie ma tygodnia, żebym nie dostał pytania o jakieś miejsca magiczne, ważne, osobiste. Ma to być oczywiście Praga bez mostu Karola i bez Hradczan. Nadmiar tych próśb, a zwłaszcza niemożność odpisywania na wszystkie, zaczął mnie irytować, postanowiłem więc zamienić to uczucie w coś pozytywnego. Napisałem przewodnik, do którego wszystkich będę teraz odsyłał”.

Zapewniamy tłumacza polskiego języka migowego. Podczas spotkania będzie można zakupić książki i zdobyć autograf autora.

Mariusz Szczygieł (ur. 1966) – reporter, pisarz. Oprócz Hanny Krall najczęściej przekładany z żyjących polskich reporterów; jego książki zostały przetłumaczone na 19 języków. Za „Gottland” zdobył Europejską Nagrodę Książkową 2009. Zdobywca tytułu Dziennikarz Roku 2013 w konkursie Grand Press. Trzy razy nominowany do Nagrody Literackiej NIKE, którą otrzymał w 2019 roku za książkę „Nie ma” (zarówno w głosowaniu jury jak i czytelników). Debiutował w wieku 16 lat w tygodniku „Na przełaj”. W latach 90. znany z prowadzenia talk show „Na każdy temat”. Czechofil, autor książek o Czechach. Ostatnia – „Osobisty przewodnik po Pradze”, wydana w maju 2020 r. w ciągu tygodnia od ukazania się trafiła na listy bestsellerów.Jest prezesem Fundacji Instytut Reportażu, która prowadzi znaną w Warszawie księgarnio-kawiarnię Wrzenie świata oraz wydawnictwo książkowe Dowody na Istnienie. Jest autorem cotygodniowej rubryki „Szczygieł poluje na prawdę” w tygodniku reporterów „Duży Format” – dodatku do „Gazety Wyborczej”. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

prowadzenie: Elżbieta Goraus
tłumacz języka migowego: Irena Piecha
rezerwacja: tel. 32 447-10-06

miejsce: sala widowiskowa PCKul
28.10.2020r., godz. 18:00
liczba uczestników ograniczona
wstęp wolny