[Relacja] BIBLIOTEKA ŚLĄSKA W KATOWICACH

Po zakończonych szkoleniach uczestnicy Robotowej Akademii Kreatywnego Czytania przeprowadzili zajęcia i spotkania z bibliotekarzami. Oto przegląd wybranych inicjatyw.

Gminna Biblioteka Publiczna w Kłomnicach

18 grudnia odbyło się szkolenie wewnętrzne dla naszych bibliotekarek. W zajęciach z robotem Photon wzięły udział 3 pracownice. Nie możemy się doczekać kiedy wrócą do nas mali czytelnicy, z którymi będziemy mogły podzielić się naszą wiedzą.

Zajęcia z Photonem w GBP w Kłomnicach

Gminna Biblioteka Publiczna w Bojszowach


Pracownik GBP w Bojszowach przygotował filmik pokazowy o robocie Photon i relację z uczestnictwa w warsztatch na stronie biblioteki.

Relacja z uczestnictwa w warsztatach: https://biblioteka.bojszowy.pl/szkolenie-z-photonem/

strona internetowa GBP w Bojszowach

Filmik promocyjny w serwisie Facebook na profilu GBP w Bojszowach: https://www.facebook.com/bibliotekabojszowy/videos/227090552104521/

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Siewierzu

Uczestniczki szkoleń z robotów Photon z siewierskiej biblioteki przygotowały warsztaty online dla czytelników. Filmik instruktażowy został zamieszczony na kanale MGBP Siewierz w serwisie Youtube.

Na filmiku 3 roboty mają do pokonania wyznaczoną trasę. Komunikowanie z robotami odbywa sie przy pomocy aplikacji Photon Coding. Widzowie mogą wspólnie z bibliotekarzami kierować swoimi robotami w domu i wykonywać polecenia.

Wirtualne warsztaty w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Siewierzu

Miejska Biblioteka Publiczna w Gliwicach

Photon szkolenia dla pracowników z robotem

8 i 10 grudnia 2020 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gliwicach odbyły się dwa szkolenia, w trakcie których bibliotekarze poznali robota Photon i jego czujniki. Ponieważ wśród uczestników były osoby, które wcześniej nie miały styczności z Photonem, przy pomocy prezentacji prowadząca omówiła jego budowę, sposób działania w połączeniu z dedykowanymi aplikacjami. Przedstawiono także możliwości kostki Photon Magic Bridge.

W części praktycznej użyto aplikacji Photon Coding, gdzie dokładniej poznano możliwości Photona i jego czujniki. Zgodnie doszliśmy do wniosku, że potrzebne będzie jeszcze dodatkowe szkolenie, aby utrwalić zdobytą wiedzę, ale to już w warunkach stacjonarnych.

Video szkolenie z druku 3D dla gliwickich bibliotekarzy

Kolejna uczestniczka projektu przeprowadziła szkolenie online z drukowania 3D dla pracowników Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gliwicach.

Miejska Biblioteka Publiczna w Żorach

17 grudnia br. odbyło sie wirtualne spotkanie uczestnika szkoleń Robotowa Akademia Kreatywnego Czytania z czytelnikami MBP w Żorach na platformie Zoom. Tematem był druk 3D. Uczestnicy poznali metody drukowania przestrzennego, typy drukarek i filamentów oraz programy pomagające stworzyć i obrobić projekt.

Podczas spotkania prowadzący omówił całą drogę powstania wydruku – od wykonania projektu, po wybór parametrów wydruku i kończąc na zaprezentowaniu przykładów elementów.

W spotkaniu uczestniczyło 11 uczestników. Żorska biblioteka posiada drukarkę 3D, co pozwoli na organizacje kolejnego spotkania już w bibliotece i wydruku własnych projektów.

Miejska Biblioteka Publiczna w Bytomiu

W oparciu o szkolenie z programowania robotów Lego Mindstorms pracownik MBP w Bytomiu przygotował filmik instruktażowy przedstawiający programowanie robotów złożonych z Lego Mindstorms. Filmik pokazuje elementy zestawu klocków Lego Mindstorms, ich przeznaczenie, konstrukcję oraz możliwości. Materiał będzie przydatny widzom w każdym wieku.

Czym jest Lego Mindstorms? Zainteresowanie dzieci programowaniem przez zabawę / MBP w Bytomiu

Projekt Robotowa Akademia Kreatywnego Czytania dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.