Archiwum kategorii: Aktualności

[Nowości książkowe] MIEJSKA I POWIATOWA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W RACIBORZU

Już jest! Kolejna część bestsellerowej karkonoskiej serii kryminalnej autorstwa Sławka Gortycha jest dostępna w filiach oraz w Wypożyczalni Głównej. Nie przegapcie także innych gorących nowości kryminalnych, które właśnie pojawiły się w raciborskiej bibliotece!

Sławek Gortych – Schronisko, które zostało zapomniane

1944 rok. W hotelu Sanssouci w Karkonoszach odbywa się konferencja, na którą przyjeżdżają niemieccy dyplomaci z całego świata. Kulisy ich rozmów mają nigdy nie ujrzeć światła dziennego.

Czytaj dalej [Nowości książkowe] MIEJSKA I POWIATOWA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W RACIBORZU

[Zapowiedź] MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W JAWORZNIE

Na grafice znajduje się czarny, może nawet minimalistyczny kształt kamery (z zamontowanymi rolkami taśmy filmowej) W tle znajdują się kształty tradycyjnych klisz filmowych, prostych, ,również minimalistycznych, mających różne przygaszone kolory - bordeux, brąz, zieleń, niebieski. Tło grafiki w kolorze w miarę jasnej przygaszonej oliwki

Wakacyjny klub filmowy

Miejska Biblioteka w Jaworznie zaprasza poprzez swoje media na spotkanie Wakacyjnego Klubu Filmowego, które odbędzie się 17 lipca o godzinie 15.30. Podczas najbliższego spotkania uczestnicy poznają historię mężczyzny, który przemierza Stany Zjednoczone ze swoją matką. Taka eskapada wiąże się oczywiście z tym, że podróżujący spędzają ze sobą mnóstwo czasu. Jakiego przebiegu wydarzeń możemy się zatem spodziewać i czy będzie dochodziło do wielu konfliktów?
Już niedługo przekonają się o tym goście jaworznickiej biblioteki.

Kolejne spotkania Wakacyjnego Klubu Filmowego odbędą się w dniach 31 lipca, 14 sierpnia i 28 sierpnia.

Liczba miejsc ograniczona. Szczegóły dotyczące zapisów znajdują się na stronie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaworznie.

[Zapowiedź] MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W CHORZOWIE

Piękna ilustracja - na pierwszym planie różne roślinki, a tuż za nimi wystający duszek. Klimat bardzo uroczy, ale nie kiczowaty, kolorki minimalnie przygaszone. Kształty niezbyt skomplikowane, ale wypełnienie nieco "brudzące" (choć nie wystaje poza granice kształtów).

Wakacje w Bibliotece „Duchy polskich zamków”

Od 21 lipca do 1 sierpnia 2025 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Chorzowie (Filia nr 9) będą się odbywały wakacyjne zajęcia literacko-plastyczne dla dzieci w wieku 6-10 lat. Uczestnicy przeniosą się do jednego z mrocznych zamków, po którym nocami przechadzają się tajemnicze postacie.

Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami na stronie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chorzowie.

[Zapowiedź] POWIATOWA I MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W RYBNIKU

Zróbmy sobie ogród

Już 15 lipca 2025 r. o godz. 17.00 rybnicka biblioteka wraz ze „Zróbmy sobie ogród” organizuje nietuzinkowe plenerowe wydarzenie!

Uczestnicy będą sadzić rośliny użytkowe, o które będą dbać, by na końcu skorzystać z efektów tych prac.

Na wydarzenie dobrze zabrać ze sobą (jeśli jest taka możliwość):
– rękawice ogrodowe
– skorupki z jajek
– i oczywiście dobry nastrój

Czytaj dalej [Zapowiedź] POWIATOWA I MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W RYBNIKU

[Konkurs] MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W TARNOWSKICH GÓRACH

Dawna, kolorowa grafika podpisana Tarnowitz. Po prawej na dole (pierwszy plan) kilka rozmawiających mężczyzn ubranych w odzież z dawnych lat (może XVIII/XIX w.) Jeden z nich trzyma w ręce jakieś narzędzia. Dalej Za mężczyznami pola, a jeszcze dalej budynki miejskie, również wieże kościelne/ratusza.

Opowiadania tarnogórskie

Trwa organizowany przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. Bolesława Lubosza w Tarnowskich Górach oraz Urząd Miejski w Tarnowskich Górach konkurs literacki pn. „Opowiadania tarnogórskie 2025”.

Do wzięcia udziału w konkursie organizatorzy zapraszają mieszkańców województwa śląskiego, którzy ukończyli 16 lat. Nadsyłane opowiadania powinny być tematycznie związane z Tarnowskimi Górami. Prace można przesyłać do 12 września 2025 r.

Czytaj dalej [Konkurs] MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W TARNOWSKICH GÓRACH

KSIĄŻNICA BESKIDZKA

bardzo stare zdjęcie (w sepii) przestawiające zbliżenie na mężczyznę z siwymi włosami i wąsami, ubranego elegancko (wystaje biały kołnierzyk i rękawy białej koszuli. Czytającego gazetę. Za mężczyzną znajdują się drewniane drzwi.

Prasówka z tamtych lat

Dział Zbiorów Regionalnych Książnicy Beskidzkiej organizuje cykl cotygodniowych spotkań, podczas których miłośnicy regionu i historii spotykają się, by przeglądać archiwalne gazety, selekcjonując istotne informacje i tworząc z nich konkretny zbiór. Efekty tej pracy zasilą bazę danych.
Powszechnie wiadomo, że udokumentowane fragmenty codziennego życia, języka i przemian społecznych są wyjątkowo cenne, gdyż niedługo mogą zniknąć. Tym bardziej warto je zachować, by mogły być odkrywane przez kolejne pokolenia.
Spotkania odbywają się w czwartki o godzinie 13:00 w Książnicy Beskidzkiej, ul. Juliusza Słowackiego 17a.
Szczegóły na stronie Książnicy Beskidzkiej.

[Relacja] BIBLIOTEKA PUBLICZNA MIASTA I GMINY W ŁAZACH

Paleta emocji w bibliotece – relacja z warsztatów

Kolory mówiące więcej niż słowa, sztuka jako lustro emocji, bezpieczna przestrzeń do bycia sobą – to stwierdzenia, którymi można opisać to, co złożyło się na warsztat edukacyjny „Paleta emocji – arteterapia”, który odbył się 9 czerwca w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Łazach. Spotkanie, w którym wzięły udział mieszkanki gminy Łazy, odbyło się w ramach projektu „Z książką na ratunek” dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Przeprowadzone zostało przez specjalistów arteterapii Jolantę Łysakowską i Tomasza Gluźniewicza – twórców i trenerów Fabryki Kreatywności, członków Stowarzyszenia Arteterapeutów Polskich Kajros.

Czytaj dalej [Relacja] BIBLIOTEKA PUBLICZNA MIASTA I GMINY W ŁAZACH

[Relacja] BIBLIOTEKA PUBLICZNA MIASTA I GMINY W ŁAZACH

Na zdjęciu widać stojących przy tablicy (flipcharcie) kobietę i mężczyznę. Kobieta jest w średnim wieku, ma blond włosy (rozpuszczone), okulary z czarnymi oprawkami, ma na sobie niebieską sukienkę, na szyi naszyjnik z dużym okrągłym wisiorkiem z namalowanym drzewem. Ma złożone dłonie. Mężczyzna obok jest w średnim wieku, ma długie ciemne włosy (długość mniej więcej do ramion), koszulę w pionowe brązowe paski, brązowe spodnie (z czarnym paskiem). Mężczyzna trzyma w dłoniach, pokazując dwie książki, na okładkach widać tytuły "Lęk, gniew, agresja" oraz "Porozumienie bez przemocy"

Oswoić lęk – warsztaty w Bibliotece w Łazach

23 czerwca w Bibliotece w Łazach odbyło się trzecie spotkanie warsztatowe w ramach projektu „Z książką na ratunek” dofinansowanego z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Partnerstwo dla Książki”. „Oswoić lęk” – pod takim tytułem pracowaliśmy i zgłębialiśmy wiedzę z zakresu emocji, stresu i rzecz jasna lęków! Jak działa lęk na poziomie psychologicznym i fizjologicznym? Jakie są jego przyczyny? Czym lęk i strach się od siebie różnią? Jak odróżnić zdrowy niepokój od paraliżującego lęku? – na te i wiele innych pytań odpowiedzi poznały uczestniczki poniedziałkowego spotkania.

Czytaj dalej [Relacja] BIBLIOTEKA PUBLICZNA MIASTA I GMINY W ŁAZACH

[Zapowiedź] MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W KATOWICACH

Na zdjęciu nogi osoby (chyba kobiety_od ud w dół. Legginsy sportowe i buty do biegania (różowo-niebieskie), widać, że biegnie lub szybko idzie. Bieg odbywa się po alejce (asfaltowej lub betonowej), po bokach której znajduje się trawnik. Nogi zajmują ok 1/4 kadru (w prawej górnej części).

Biblioteka i przyroda

Miejska Biblioteka w Katowicach zachęca mieszkańców do wyjścia z domu, ruszania się, eksplorowania oraz umacniania więzi z przyrodą.

Jednym z tego typu przedsięwzięć są Zielone spacery osiedlowe, które trwają ok 120 minut (najbliższy spacer odbędzie się 2 sierpnia o godz. 10.00). Uczestnicy spacerów poszukują zieloności i rozmawiają o przyrodzie. Tegoroczna edycja dotyczy dwóch skrajnie różnych dzielnic – Osiedla Tysiąclecia i w Bogucic.

Czytaj dalej [Zapowiedź] MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W KATOWICACH

[Zapowiedź] MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W JASTRZĘBIU ZDROJU

Na zdjęcie (lekko krzywy kadr, leci w lewo o ok 15 stopni) otwarta książka, leżąca na trawie (łąka lub błonia). Ujęta jest nieco bardziej od dołu. Osoba fotografująca musiała się zniżyć, kucnąć na trawniku lub położyć niżej aparat, żeby w ten sposób ująć tę książkę. Z kolei daleko za książką widać drzewa, a powyżej również kawałek nieba. Pogoda raczej słoneczna.

„Czytanie na trawie – Z książką na wakacje”

Już 10 lipca o godzinie 16:00 Biblioteka Publiczna w Jastrzębiu Zdroju zaprasza do Parku Zdrojowego na ciekawe wydarzenie w plenerze pod nazwą „Czytanie na trawie – Z książką na wakacje”. Jest to gratka dla wszystkich, którzy lubią spędzać czas w plenerze, pojawiać się tam, gdzie dzieje się coś fajnego i kochają książki. Podczas wydarzenie znajdzie się coś ciekawego zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Dla każdego, kto odwiedzi Park Zdrojowy, będą to inspirujące chwile.

Czytaj dalej [Zapowiedź] MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W JASTRZĘBIU ZDROJU