[Relacja] POWIATOWA I MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W RYBNIKU

Od lipca w przestrzeni rybnickiej biblioteki rozpoczęto ekologiczne warsztaty dla dzieci i młodzieży w ramach realizacji projektu „Letnia ekoteka młodego człowieka”. Bazując na literaturze ekologicznej, kreatywności i wiedzy prowadzących,  przeprowadzono zajęcia dotyczące segregacji śmieci, smogu, recyklingu, zorganizowano wycieczkę do lasu z wykwalifikowanym pracownikiem Nadleśnictwa, podczas której sprzątano śmieci, nadarzyła się też okazja do przejechania kolejką wąskotorową, posadzono także drzewo czytelników.

Efekty cotygodniowego uczenia się dobrych praktyk ekologicznych utrwalano, tworząc prace plastyczne, ilustracje do Kamishibai, tzw. mobile ze starych mebli bambusowych czy makulatury. Hitem okazały się warsztaty tworzenia naturalnych kosmetyków, które uczestnicy mogli zabrać do domów. Zaproszono Teatr Niewielki z Krakowa ze spektaklem „Dusza lasu”. Przedstawienie poruszyło wiele ważnych kwestii ekologicznych: spektakl pokazał sposoby ochrony lasu; przesłaniem była zachęta do sadzenia drzew. Finałem spotkań ekologicznych była gra mobilna „Wpław po Skarb” Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Rybniku, która w ciekawej formie rozprawiła się z mitami na temat picia wody z kranu i na pewno poszerzyła wiedzę uczestników na temat wody.

Owocem spotkań ekologicznych z dziećmi jest wystawa prac uczestników projektu, którą można obejrzeć w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży w Bibliotece Głównej przy ul. Szafranka 7 w Rybniku.

Wystawa składa się z prac dzieci ze Stowarzyszenia 17-stka, które uczestniczyły w ekologicznych warsztatach projektu. Ekspozycja podzielona jest tematycznie:

Kamishibai – inspiracją do zajęć była książka Zofii Staneckiej „„Misja Inspektora Maskonura”. Bazując na tekście Staneckiej, uczestnicy mieli za zadanie stworzyć własne ilustracje do teatrzyku Kamishibai. Tematyka książki i zajęć nawiązywała do ekologii, a konkretnej – do segregacji śmieci.

Recyklingowe historie – punktem wyjścia do plastycznych zabaw była książka Iwony Chmielewskiej „Cztery zwykłe miski”. Książka ta została wykonana z papierów i nikomu niepotrzebnych książek, czyli makulatury. Uczestnicy mieli za zadanie stworzyć pracę plastyczną przy użyciu czterech wyciętych z szarego papieru misek.

Skok na smog – warsztaty na temat smogu, aktualnego problemu wszystkich rybniczan, dały początek twórczej pracy i stworzeniu rysunków pokazujących „jak jest” i „jak mogłoby być”.

Bajki w zielonych sukienkach – każdy uczestnik wcielił się w rolę projektanta i stworzył z odpadków ruchomą dekorację czyli tzw. mobile. Do pracy wykorzystano kartony po meblach, patyki bambusowe, niepotrzebne słomki, stare kartki z maszynopisem oraz szary sznurek. Warsztaty były inspirowane literaturą: „Kłopoty w mieście niepotrzebnych opakowań” Anny Mikity, „Śmieci – najbardziej uciążliwy problem na świecie” wyd. Babaryba, „DESIGN” Ewy Solarz.

Niewątpliwym efektem cyklicznych warsztatów ekologicznych i zmiany odbiorcy projektu (z racji sytuacji pandemicznej organizator zaprosił do współpracy dzieci z rybnickiego Stowarzyszenia 17-tka, by w stałej, zorganizowanej grupie zrealizować projekt) jest nabycie przez uczestników grupę nowych, niezwykle przydatnych kompetencji społecznych. Dobre praktyki ekologiczne dzieci przeniosą w codzienność, pokazując najbliższemu otoczeniu, że czasem niewielki gest proekologiczny budzi świadomość, że warto powalczyć o naszą planetę na poważnie.

Dzięki realizacji projektu powstał także ekologiczny samouczek, który można zobaczyć tutaj:

Samouczka rozesłano do szkół i przedszkoli, by dobre praktyki ekologiczne nadal propagować. Autorkami prezentacji są: Danuta Daszczyk i Dorota Krzyczmonik  (PiMBP w Rybniku).

Projekt był realizowany dzięki grantowi finansowemu z Funduszu Naturalnej Energii. Organizatorem konkursu jest Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A., a Partnerem Konkursu jest Fundacja „Za górami, za lasami”.

Nadesłała: Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Rybniku